Středočeským mateřinkám slouží nové metodické centrum ve Vlašimi

Děti z vlašimské mateřinky si osvojily práci s interaktivní tabulí
  |  

Moderní technologie baví už i předškoláky. Hrají si a při tom se nenásilně připravují na další studium. Interaktivní velkoformátová tabule, programovatelná robotická včelka, mikroskop v notebooku. To jsou jen některé z technických vymožeností, které spolu s metodickými příručkami využívá více než sto padesát předškoláků z Mateřské školy Velíšská ve Vlašimi.

Právě ve Vlašimi otevřela nezisková organizace Edulab nové Metodické centrum předškolního vzdělávání. Jde o jediné centrum svého druhu ve Středočeském kraji a nové interaktivní metody vzdělávání v rámci projektu Škola hrou zde předávají i dalším předškolním zařízením, a tak sem mohou přijíždět na semináře o interaktivním vzdělávání pedagogové z dalších středočeských mateřinek.

Podobně jako na chytrém mobilu děti volí možnost dotykem

Jediné zařízení svého druhu v kraji    

"Metodická podpora pedagogů mateřských škol pro práci s moderními technologiemi s digitálním obsahem a dalšími digitálními pomůckami tu zatím chyběla. Těší nás proto možnost zapojit se do sítě metodických center. Příručky Škola hrou přinášejí spoustu nových námětů a nápadů, kterými mohou učitelé obohatit svou pedagogickou práci,“ řekla ředitelka MŠ Velíšská Alena Matějovská. Semináře probíhající v rámci metodických dnů jsou založeny na praktických ukázkách s interaktivní tabulí a digitálním obsahem. Výuka je pak další inspirací a motivací nejen pro učitelky z Velíšské, ale i další pedagogy z regionu.

 

Roli školáků si zde zkusí i pedagogové, kteří se sem jezdí učit

Kdo si hraje, nezlobí, ale učí se
Předškoláci z Velíšské se za krátký čas naučili s novými digitálními pomůckami pracovat. Bylo na nich patrné zaujetí a ani přitom nevnímali, že se připravují na další školní vzdělávání. Zajistit ne právě levné digitální pomůcky pro výuku dětí pomohl zřizovatel mateřské školy, město Vlašim.

Na počátku všeho stála snaha Edulabu nabídnout učitelům v mateřských školách pomoc na cestě k moderním metodám a postupům v předškolním vzdělávání. Hlavním cílem projektu Školka hrou je dlouhodobá metodická a didaktická podpora učitelů mateřských škol za využití odborných publikací, školení, seminářů a konferencí.

Děti v metodickém centru pracují ve skupinách

Příprava do života
"Těší nás, že se podařilo vybudovat další, v pořadí už patnácté místo k setkávání, které přináší pedagogům možnost se dále profesně rozvíjet. Hledali jsme aktivní učitele a ředitele, kteří by se s námi vydali na tu nelehkou cestu změnit předškolní vzdělávání v Česku, a tím i směrem k budoucnosti. Naším hlavním cílem v předškolním vzdělávání je připravit děti na vstup do základní školy a na další život, rozvíjet v nich dovednosti, které budou potřebovat v budoucnu," řekla vedoucí metodička Edulabu Miluše Vondráková.

Notobook a elektronická lupa, to zvládnou už malé děti

 

Vlašim se tak zřízením metodického centra zařadila mezi mnohem větší města, jako je Brno, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Ústí nad Labem, Jihlava, Zlín a další, kde už podobná centra úspěšně fungují.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru