Náhoda muže zachránila před zhoubnou rakovinou, přišel včas

Všasné vyšetření odhalilo rané stadium karcinomu hlasivek
  |  

Včasný záchyt karcinomu může zachránit život. Své o tom ví Josef Pinkas, který jednoho dne přišel na ORL benešovské ambulance s tím, že mu zřejmě uvízla v krku drobná kůstka z polévky. Šlo ale o rané stadium karcinomu na hlasivkách.

Když se řekne rakovina hlavy a krku, většina z nás asi nebude přesně vědět, kde všude se tento zhoubný nádor může nacházet. Pravděpodobně správně trefíme například hlasivky, dutinu ústní, hltan a hrtan. Národní onkologický registr zahrnuje pod pojem rakoviny hlavy a krku nádorové postižení rtů, dutiny ústní, hrtanu, hltanu, nosohltanu, dutiny nosní i dutiny pod a nadoční, jakož i postižení slinných žláz.

Poslechnout manželku se vyplatilo
"Jednoho večera jsem jedl polévku a najednou jsem ucítil, jako by mi něco uvízlo v krku. Drobná kůstka nebo kus zeleniny. Řekl jsem si, že by bylo dobré asi dojít k lékaři. Ráno jsem se probudil a už jsem žádný problém neměl. Manželka ale řekla, ať si stejně dojdu k lékaři. Tak jsem ji poslech a vydal jsem se na ORL ambulanci do benešovské nemocnice," vzpomíná Josef Pinkas.

Lékařka ho prohlédla, ale v krku nic neobvyklého neobjevila, jen na hlasivkách objevila polyp. Zdravotnice z něj odebrala vzorek a nasadila antibiotika. Ale ani po antibiotické léčbě se nic nezměnilo. Poté, co dorazily výsledky z odebraného vzorku, lékaři věděli, že pacient má na hlasivkách rané stadium karcinomu. Polyp proto vyoperovali. Jelikož šlo o včasný záchyt, nemá muž další problémy.

Seknul s kouřením ze dne na den
"Jen každých čtrnáct dnů jsem musel docházet na kontrolu a byl jsem sledován. Nebylo potřeba žádné ozařovaní, ani další zákrok," připomněl Josef Pinkas, bývalý řidič z povolání, který kouřil pětačtyřicet let deset a více cigaret denně. "Kouřit jsem přestal ze dne na den. Sice jsem z počátku okousal snad stovky sirek, ale nakonec mi kouření vůbec nechybí. Když jsem si spočítal, kolik mě cigarety stojí měsíčně a že za deset měsíců bych měl našetřeno na skútr, který byl v té době hitem, rozhodl jsem se s tím seknout," popsal své odvykání kouření Josef Pinkas původem z Prahy.

Ročně je rakovina hlavy a krku diagnostikována u 1 500 mužů a 430 žen, a je tak 10. nejčastěji nově diagnostikovaným typem rakoviny.

Podle lékařky z benešovského ORL Lucie Benešové je pan Pinkas jedním z mála případů včasného a navíc náhodného záchytu karcinomu v oblasti krku, v tomto případě hlasivek. Navíc spadá i do rizikové skupiny kuřáků ve vyšším věku. Čtyři roky má voperovaný kardiostimulátor, jinak se u něj žádné další obtíže neobjevují.

 

 

Malý chrapot, ale jinak bez následků
"
Díky včasnému záchytu karcinomu nemusel pacient podstupovat žádné ozařování. Po odstranění zhoubného polypu má hlasivky na pravé straně trochu menší a nerovné. Zůstal mu menší chrapot, ale jinak hlasivky fungují bezchybně," uvedla Lucie Benešová. Pokud by se v budoucnu nějaký nález objevil, muselo by dojít k ozařování nebo k chirurgickému či laserovému odstranění.