Domov důchodců v Jankově vydal návštěvám stopku. Důvod? Chřipková epidemie

Prvním uzavřeným zařízením kvůli chřipce je Domov eniorů v Jankově na Voticku
11.01.2017 - 18:40   |  

Teplota, bolavé klouby, rýma, bolest hlavy a kašel. To jsou nejčastějí příznaky, s nimiž teď lidé hojně navštěvují své lékaře. Na zemi dopadla chřipková epidemie, ta řádí i na Benešovsku.

Benešovská Nemocnice Rudolfa a Stefanie zatím nemusela přistoupit  k žádným omezujícím opatřením. Počet nakažených chřipkou v regionu je aktuálně na samé hranici epidemie. Také Rehabilitační ústav v Kladrubech návštěvy nezakázal.

Vedení nemocnice a hygienici situaci hlídají
"Překročí-li výskyt akutních respiračních infekcí u personálu nebo pacientů výrazně standardní hranici, která by bránila zabezpečení běžného provozu, lze po domluvě s vedením nemocnice ve spolupráci s KHS přistoupit k zákazu návštěv na dotčených odděleních kdykoliv v průběhu týdne," uvedl mluvčí benešovské nemocnice Petr Ballek.
 

Zařízením, které naopak vyhlásilo zákaz návštěv, je Domov seniorů v Jankově na Voticku. Tam si příbuzní na setkání s babičkou či dědečkem budou muset počkat. Stejné opatření vyhlásili také v Domově důchodců v Čáslavi. Všechny školy na Benešovsku podle vyjádření hygieniků zatím jedou v běžném režimu. Vyhráno ale zatím není, chřipka je stále na postupu a školy mohou kdykoliv vyhlásit chřipkové prázdniny.

Nejohroženější jsou malé děti a senioři
V prvním kalendářním týdnu je nemocnost akutních respiračních infekcí včetně chřipky (ARI) v republice na úrovni 1528 nemocných na sto tisíc obyvatel, což při porovnání s minulým týdnem představuje vzestup o téměř o polovinu. Vzestup je evidován ve všech věkových skupinách a ve všech krajích republiky. Nejvíce nemocných, a to 3479 na sto tisíc obyvatel, je u dětí do pěti let. Největší nárůst, téměř o dvě třetiny ve srovnání s předchozím týdnem, zaznamenali hygienici mezi pacienty nad 60 let.
 

Na chřipku zemřelo už 9 lidí
V aktuální chřipkové sezoně bylo hlášeno celkem pětatřicet klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z nichž v devíti případech došlo k úmrtí. Dva nemocní byli ve věkové skupině 0-5 let, jeden ve skupině 6-14 let, čtyři ve skupině 25-59 let a 28 ve skupině od 60 let. Z uvedeného počtu pacientů se jednalo v 19 případech o ženy a v 16 případech o muže.