Chcete existovat i po smrti? Řešení tu je, můžete být stromem

Po zpopelnění se můžete stát hnojivem pro vyrůstající strom
13.01.2017 - 16:03   |  

Pokračování života v jiné formě i po smrti. Znovu ožít v podobě borovice, javoru, dubu či buku. Unikátní myšlenka ekologického přírodního hřbitova, kdy z biologicky rozložitelné urny s popelem, v níž je umístěno i stromové semeno, vyroste po umístění do země strom, inspiruje sdružení v malé vsi pod Blaníkem.

Nápad existovat v jiné formě i po smrti zaujal šéfku sdružení Přátelé bájné hory Blaník Karolínu Joskovou. Ta uvažuje o tom, že by u Karhule mohlo vzniknout nové duchovní místo. Posvátný háj nebo les vzpomínek. Ten by se tak, mimo území hřbitova, stal vůbec prvním svého druhu ve středních Čechách a jedním z prvních v republice.

Pro někoho morbidní, pro jiného nadějné
"Možná se to někomu může zdát morbidní, ale nám se ta myšlenka moc líbí a byli bychom rádi, kdyby se jí podařilo realizovat. Líbila by se nám idea znovuobnovení života a vytvoření místa k životu, ne k uctívání smrti. Místa bez křížů, celofánových kytek, sošek a hlavně smutku," vysvětlila Karolína Josková.

Snahou by bylo vybudovat koncept přírodě blízkých míst, kde se prolíná prostor pro vzpomínky a pietu s prostorem pro život. Navíc je i celá řada lidí, která nerada navštěvuje hřbitovy. Také pro ně je varianta přírodního pietního háje bez symbolů smrti mnohem vhodnější.

Bios urna nabízí řešení
"S touto myšlenkou pracujeme v celostátním měřítku. Kdyby k naplnění projektu ekologického pohřbívání u obce Krhule došlo, bylo by to první takové místo v republice mimo území hřbitova," uvedl propagátor myšlenky inspirované zahraničím Antonín Merhaut a dodal, že zákon o pohřebnictví je beze zbytku naplněn tím, že dojde ke kremaci.

S popelem už může pozůstalý naložit podle svého uvážení, při zachování piety. Princip bios urny může i těm, kteří trpí nepříjemnými pocity při návštěvě klasického hřbitova, ulehčit rozloučení s blízkými, ale i vzpomínání na ně.

Jak se stát stromem
A jak bios urna funguje? Její horní část je navržena tak, aby zde mohlo být zasazeno semeno nebo sazenice stromu. Díky své konstrukci urna odděluje semeno a popel. Strom na začátku roste izolován od popela v substrátu. "Po uplynutí nějaké doby, od uložení do země a začátku růstu, se začne materiál, z něhož je urna vyrobena samovolně rozkládat a celá sestava včetně urny s popelem se stává součástí podloží a hnojivem pro strom," vysvětlil Antonín Merhaut.

"Nás zaujala myšlenka, ke které bychom rádi poskytli prostor našeho budoucího experimentálního centra, protože to zapadá do naší celkové vize tohoto prostoru," dodala předsedkyně podblanického sdružení.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru