Lidé v Týnci mají nouzi o pitnou vodu. Rozhodují, zda studnu, nebo vodovod

Na připojení k vodovodu by museli lidé v týneckých osadách čekat 5 let
  |  

Nedostatek pitné vody trápí dlouhodobě obyvatele částí Týnce nad Sázavou, hlavně lidi v Peceradech a Zbořeném Kostelci. Týnecká radnice, na které se lidi v této věci obraceli, hledá cesty, jak obyvatelům zhruba stovky domácností pitnou vodu zajistit. Voda v týneckých osadách zmizela kvůli nekoncepčnímu povolování staveb rodinných domů.

Město nabízí dvě cesty, jak řešit zásobování pitnou vodou. První z nich je rychlá, a to vybudování individuálních studen. Zastupitelstvo vyhlásilo dotační titul na podporu výstavby studní. Příspěvek byl schválen ve výši třiceti tisíc korun na nemovitost připojenou k novému zdroji vody.

Levnější varianta s přispěním radnice
Ideální by bylo, kdyby se dohodlo více majitelů na vybudování společného vrtu. Pak by každý z nich mohl získat zmiňovanou dotaci. Tím by se spoluúčast stavebníka významně snížila. "Například při spojení tří domácností, které by si nechaly vyvrtat studnu, by obdržely podporu města až devadesát tisíc korun," uvedl týnecký starosta Martin Kadrnožka. Podmínkou pro získání dotace je mimo jiné lokalita bez vodovodu, trvalé bydliště v nemovitosti minimálně po dobu pěti let a nemovitost musí být určená k trvalému bydlení. Podmínek je víc a zveřejněny byly zároveň s vyhlášením dotačního titulu.

Vodovod – nákladný běh na dlouhou trať
Druhá, časově a finančně náročnější cesta, která by vedla k dostatečnému zásobování lidí pitnou vodou, je výstavba vodovodu. Na toto téma také před časem proběhla setkání s obyvateli nedostatkem vody postižených oblastí.

"Nejprve je potřeba projednat souhlasy vlastníků pozemků, kudy vodovod, případně i kanalizace povede, spolu se všemi stupni stavební dokumentace. Další věc jsou investiční náklady. Už nyní máme připravenou studii, která náklady na vybudování vodovodu do Pecerad, Zbořeného Kostelce, ale i Krusičan a Čakovic porovnává s variantami výstavby vlastních studní," doplnil starosta Týnce.

Studna, nebo vodovod? Lidé se rozmýšlejí
Na stavbu vodovodu může týnecká radnice čerpat státní dotaci ve výši 60 procent. Projekt počítá s tím, že část nákladů si budou muset lidé uhradit sami. Vedení radnice předpokládá, že každá domácnost, která se bude chtít připojit k vodovodu, zaplatí za přípojku kolem 50 tisíc korun. Zhruba čtvrtinu nákladu zaplatí také město Týnec. Pokud se podaří splnit všechny náležitosti, mohli by se Peceradští a lidé ze Zbořeného Kostelce z vodovodu napít za pět let.

Některým starousedlíkům v problémových lokalitách se do druhé varianty příliš nechce a raději by se přihlásili k možnosti dotovaných vrtaných studní. Proto zatím se závaznou přihláškou k vodovodní přípojce váhají. Prát, koupat se, vařit a splachovat potřebují co nejdříve. Horizont vrtaných studní včetně úředních razítek je mnohem kratší, pohybuje se jen v řádu měsíců.