Unikátní votické motýlárium supluje i menší botanickou zahradu

Unikátní motýlárium vzniklo ze zchátralých a nepoužívaných skleníků
  |  

Otakárek fenyklový, žluťásek řešetlákový, ohniváček, jasoň. To jsou jen některé druhy motýlů, které můžete spatřit při návštěvě unikátního motýlária ve Voticích. Bývalé chátrající skleníky se díky nadšencům z Ochrany fauny ČR proměnily v unikátní místo, které v sezoně ukazuje, jak to ještě nedávno vypadalo na našich loukách.

 

Ojedinělý projekt motýlária připravovali ochránci fauny dva roky. Zdevastované skleníky bylo třeba vyklidit, odstranit skleněné tabule a zrezivělé závlahové nebo teplovodní trubky, vymýtit náletové dřeviny. Po navezení vápencové hlíny z lomu Skoupý u Petrovic, která vytvořila základ suchého biotopu, přišlo na řadu vysazení stepní trávy.

Nevyzkoušený projekt je lákavý pro všechny

"Bude možné pozorovat několik druhů motýlů. Nikdo to ale nikdy nevyzkoušel, ale o to víc nás to baví. Vidíme i obrovský zájem, a to nejen u českých návštěvníků, ozvali se také zájemci z Německa a Rakouska," uvedl zakladatel Ochrany Fauny ČR Pavel Křížek při loňské premiéře, kdy v rámci představení chystaného projektu otevřeli tehdy ještě zarostlé skleníky veřejnosti. K vidění přitom byl jen jeden provizorní stan s babočkami.

Bylo třeba vybudovat rozvody vody, chodníčky, jezírko s lávkou, zastřešenou učebnu, sklad i odchovny motýlů, poté se celý prostor zplanýroval, zavezl zeminou, osadil rostlinami a dřevinami.

Motýli jsou tu svobodní

Motýlárium není žádné vězení pro motýly, prostor je otevřený a nezastřešený. Část motýlů tu zazimuje a ti, kteří odlétají na jih, mají šanci dostat se ven. Motýlárium chce hlavně poukázat na to, jak mizí pestrost krajiny, protože vidět motýla v přírodě již není zcela samozřejmé. Jedná se o projekt, který má podpořit ochranu motýlů na našem území.

 

"Vznikla zde řada biotopů a je to i vlastně malá botanická zahrada," přiblížil Pavel Křížek s tím, že součástí projektu je i expozice trvale handicapovaných ptáků a v areálu si užijí i děti díky interaktivním hracím prvkům. Na své si přijdou obdivovatelé motýlů i při zhlédnutí dvou unikátních výstav fotografií a kolekce sbírek motýlů zapůjčených ze sbírek muzeí.

Motýly táhne původní luční kvítí

Pestrou směsí lučních květin a trav byl oset i přilehlý dvouhektarový sad s potůčkem a mokřadní loukou. K vidění je zahrádka našich babiček, kde nechyběl pestrý a květnatý trávník, který motýli s oblibou vyhledávali. Právě podobné živné rostliny lákají nové obyvatele votického motýlária.

"Máme tam výsadbu, která motýlům voní a na kterou jsou určité druhy ve volné přírodě fixovány. Budeme také zkoušet umělé odchovy,"poznamenal Křížek

 

A proč je motýlů ve volné přírodě stále méně k vidění? Motýli podle zástupce Ochrany fauny ČR patří mezi nejrizikovější skupinu ohrožených živočichů. Dříve jich byly plné zahrady a louky. "Na jejich populaci se ale negativně podepsalo špatné zemědělské a lesní hospodaření. Používá se hodně chemie, mizí původní motýlí stanoviště," upřesnil šéf ochrany fauny.