TÝRÁNÍ? Veterináři se strážníky odchytávali na kost vyhublé koně chovatele z Voticka

Tento kůň je podle chovatele z Jankova v pořádku, lidé jsou prý také tlustí a hubení
  |  

Veterináři Krajské veterinární správy, zástupci votické radnice a votičtí strážníci včera odchytávali podvyživené koně chovatele Jiřího Vondrušky v Jankově. Dramatický odchyt připomínající rodeo skočil přemístěním čtyř koní.

Po předchozích kontrolách inspektorů Krajské veterinární správy se včera na zasněženou pastvinu v Jankově na Voticku se smíšeným stádem koní a krav dostavili veterináři, úředníci a strážníci, aby převezli vybrané koně soukromého chovatele, který je podezříván ze zanedbávání péče, do náhradních chovatelských prostor v okolí.

Zápasnické chvaty a soudržnost stáda
Odchyt koní nebyl vůbec jednoduchý a místy připomínal spíš rodeo, při němž někteří ze zasahujících votických strážníků použili triky vídané spíš ve westernových filmech. Veterinářka nejprve použila foukačku s uspávajícím prostředkem. Jejím cílem se stalo hříbě, které ovšem další členové stáda houževnatě bránili a na zasahující nabíhali.

Nakonec se podařilo odchytit čtyř nejzanedbanější koně ze stáda Jiřího Vondrušky a přemístit je do náhradního ustájení v Prosenické Lhotě v Hrachově u Sedlčan. Další dva zanedbané koně stěhování ještě čeká. Náklady za odchyt, převoz a ustájení šesti koní uhradí město Votice a Jankov se bude podle slov starostky Jitky Jonsztové na nákladech podílet. Samotný chovatel koní z Jankova se odchytu koní neúčastnil.

Jiří Vondruška úmrtí hříbat nepopírá, týrání zvířat však odmítá

Hříbata chovateli prý běžně umírají
"Za těch několik let jsem tam viděla obrovské množství uhynulých koní. Troufnu si říct kolem třiceti, čtyřiceti kusů,“ uvedla žena, která z pochopitelných důvodů skrývá svou identitu. Chovatel Jiří Vondruška úmrtí hříbat nezapírá.

"Prosím vás, to není hříbě, co jste dostali před pěti dny, to je druhé hříbě, které uhynulo jen tak mimochodem," přiznal úmrtí minimálně dvou hříbat v poslední době televiznímu reportérovi z Primy chovatel Vondruška, který však špatnou péči o zvířata popírá s tím, že u koní je to jako u lidí. "Některý jsou zkrátka tlustý, jiný hubení," předkládá originální vysvětlení chovatel z Jankova Vondruška.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru