Kraj zaostřil na rozvoj turistiky, podpoří skalní města a turistické pochody

Středočeský kraj podpoří turistiku ve skalních městech
  |  

Drábské světničky, Český ráj. Unikátní, i když možná trochu opomíjená místa, se dočkají zvýšení prestiže. Středočeský kraj se chce zapojit do projektu Pískovcová skalní města České republiky a středočeské oblasti Klubu českých turistů (KČT) poskytne 100 tisíc korun na uspořádání seriálu turistických pochodů Středočeská desítka 2017.

Krajští radní doporučili zastupitelům schválit podporu návštěvnosti pískovcových skalních měst a podílet se v následujících dvou letech padesáti tisíci korunami z krajského rozpočtu na zvýšení prestiže unikátních míst v republice.

Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypíná na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Krom zbytků středověkého hradu tu lze obdivovat i nádherné výhledy do Pojizeří.

Skalní města si podporu zaslouží
"Do středních Čech zasahuje část Chráněné krajinné oblasti Český ráj, ve které je celá řada skalních měst. K nejkrásnějším z nich patří například Drábské světničky na Mladoboleslavsku. Základním předpokladem úspěchu projektu je spolupráce krajů, jednotlivých destinací, ve kterých se skalní města nacházejí, a Agentury CzechTurism, jejímž prostřednictvím bude projekt propagován. Skalní města patří k nejzajímavějším a z hlediska ochrany přírodního bohatství i k nejcennějším územím v České republice. Očekávám, že díky společnému projektu čtyř krajů se nám podaří zvýšit prestiž našich skalních měst a podpořit jejich návštěvnost," řekl Vít Rakušan, statutární zástupce a náměstek hejtmanky pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu.

Skalní světničky po zaniklé husitské pevnosti

Kraje postupují společně
Ročně kraje dohromady v letech 2017 a 2018 přispějí na projekt propagace skalních měst 300 tisíc korun, z toho Středočeský kraj by se měl každoročně na projektu podílet částkou 50 tisíc korun.  Spolupráce bude probíhat na základě zpracovaného a podepsaného Memoranda o spolupráci.

"Pokud to zastupitelé schválí, budeme se podílet na spolufinancování aktivit na projektu, jehož cílem je propagace pískovcových skalních měst v naší vlasti. Chceme pozvat turisty od nás i ze zahraničí na návštěvu našich skalních měst, která jsou v mnoha směrech unikátní a jedinečná," vysvětlila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Peníze dostanou i organizátoři dálkových pochodů
Krajští radní chtějí také přispět na pořádání dálkových podchodů v rámci projektu Středočeská desítka 2017. Na deset oblíbených turistických pochodů ve středních Čechách kraj poskytne pořadatelům akce částku 100 tisíc korun. Projekt navazuje na dva předchozí úspěšné ročníky této akce.

Středočeská desítka 2017 je souhrnný název pro deset turistických akcí pořádaných jednotlivými odbory Klubu českých turistů (KČT). Do projektu jsou zařazeny následující pochody: Okolí Říčan (Říčany), Do Okoře bez oře (Kralupy nad Vltavou), Posázavím – Krajem Josefa Lady (Týnec nad Sázavou), Za Dvořákem na Vysokou (Příbram), Krušovický vejšlap (Krušovice), Hrabalovou stezkou (Kostomlaty nad Labem), Bystřická šlápota (Bystřice), Z Prčice za kapličkami Českého Meránu (Sedlec – Prčice), Podzimní stezka Polabím (Brandýs nad Labem). Projekt bude zakončen tradičním Podzimním setkáním turistů Středočeské oblasti KČT v Roztokách u Křivoklátu.

Na občerstvení a suvenýry
"Z vlastní zkušenosti vím, že pochody zařazené do seriálu Středočeská desítka jsou velmi oblíbené nejen mezi skalními účastníky pěších pochodů, ale také mezi turisty, kteří na podobné akce vyrážejí jen příležitostně. Jednotlivých pochodů i celého seriálu se s oblibou zúčastňují celé rodiny. Mám radost z toho, že kraj přispěje účastníkům pochodu například na malé občerstvení a na suvenýry v cíli," řekl Vít Rakušan, statutární zástupce a náměstek hejtmanky pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru