Co bude dál s letištěm Benešov? Provozovatel netuší, kraj dělá mrtvého brouka

Letiště Benešov provozuje město Bystřice u Benešova, zatím jen do června
  |  

Ještě do konce června letošního roku má provozovat letiště Benešov v Nesvačilech město Bystřice u Benešova. Co bude potom, až nájemní smlouva s krajem vyprší, ale nikdo neví. Pokud kraj do té doby nenajde nového provozovatele letiště, smlouva se automaticky prodlouží. Ale jen o půl roku.

 

Před více než rokem dostalo město Bystřice jako provozovatel letiště od kraje výpověď. Důvodem byly údajné stížnosti na provoz letiště. Po listopadovém jednání v roce 2015 byla výpověď prodloužena s tím, že letiště bude moci Bystřice provozovat až do poloviny letošního roku, aby měl kraj dostatek času na vypsání nového výběrového řešení. Mezitím však proběhly krajské volby. Po změně ve vedení kraje je ticho po pěšině. Je to klid před bouří?

Hra na schovávanou?

"Samotní krajští úředníci v tom nechtějí nic dělat, nechtějí rozhodnout. Já jsem oslovil paní hejtmanku při setkání se starosty. Ptal jsem se jí, kdo má vůbec na starosti agendu letiště, a ona mi dala pět variant možností. Hejtmana, regionální rozvoj, doprava, investice a majetek," informoval bystřický starosta Daniel Štěpánek s tím, že vlastně netuší, kdo je jeho partnerem při jednání o budoucnosti letiště Benešov.

 

Včera se sešla rada letiště a nikdo ze společností, jako je Bemo Air F-Air nebo Gac s.r.o. a další, nemají po dotazech na krajském úřadě jiné informace, protože vedení kraje nejspíš řeší jiné záležitosti než právě benešovské letiště. "Takže to nechávají plynout," dodal bystřický starosta. Přestože červen se neúprosně blíží, provozovatel letiště v Nesvačilech neví, co bude dál. Automatické prodloužení nájemní smlouvy do konce roku problém provozu letiště v zásadě neřeší, jen odkládá a krátí čas. To jistotě téměř dvou desítek firem sídlících na letišti nijak neprospívá.

Budoucnost letiště v Nesvačilech je nejistá, na tahu je krajské hejtmanství

Kartami zamíchaly krajské volby

Starosta Bystřice si to vysvětluje tak, že po podzimních krajských volbách si situace na hejtmanství teprve sedá, mění se vedoucí jednotlivých odborů a situace je nepřehledná. Podle Daniela Štěpánka důvodem k výpovědi nájmu letiště nebyly stížnosti obyvatel. "Oficiální důvod mi není znám, to, co se ke mně neoficiálně dostalo, je to, že to byl někdo z letiště, kdo vyvolal tuto situaci, a vedení kraje zavětřilo, jestli by z toho mohlo něco být; a protože to vedení skončilo, tak to nechávají tiše usnout," domnívá se Daniel Štěpánek.

 

Rada letiště Benešov ale nechce jen nečinně sledovat a trpně čekat, jak se situace kolem pronájmu letiště vyvine. Jak se za půl roku smlouva prodlouží o další půlrok. "Chtěli bychom, buď aby to výběrové řízení proběhlo, nebo aby to bylo nějakým usnesením oficiálně zrušeno," řekl Daniel Štěpánek s tím, že právní nejistota je vždy horší než třeba i špatná jistota.

Není cesty zpátky, problém zůstává

V tuto chvíli se už nelze vrátit k původní nájemní smlouvě, která byla. Akt původního rozhodnutí nelze vzít zpátky. Podle právníka letiště Benešov situace musí právně doběhnout. Následně bude buď sepsána nová smlouva se současným provozovatelem letiště, nebo kraj vypíše výběrové řízení a vysoutěží nového nájemce letiště. Problém je ale v tom, že licenci k provozování tohoto typu letiště mnoho subjektů nevlastní a pak také samotná řídící věž je v majetku města Bystřice u Benešova a řízení letového provozu není žádná legrace. V případě uzavření věže by bylo řízení letového provozu nad Benešovem zcela na krajském úřadě.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru