Záchrana zanedbaných koní v Jankově pokračuje. Dcera majitele autem najížděla do lidí

Není to hezký pohled
  |  

Kauza zanedbané péče u koní Jiřího Vondrušky v Jankově u Votic pokračuje. Při odebírání koní, které nařídil MÚ Votice, dcera Jiřího Vondrušky autem zaútočila na televizního kameramana. Ten postup úředníků, policistů a dobrovolníků při záchraně zuboženého stáda dokumentoval. Chybělo málo a mohlo dojít k tragédii.

Když se v půli týdne vydali veterináři, policisté, strážníci a zástupci úřadu odvézt zhruba sedm desítek zanedbávaných koní chovatele Jiřího Vondrušky z Jankova, ještě netušili, k jakému dramatu se schyluje. Sotva vstoupila skupina na pozemek, kde se stádo nacházelo, rozjela dcera Jiřího Vondrušky terénní vůz po sněhu přímo proti kameramanovi televize Prima. Ten v poslední chvíli stačil jen tak tak uskočit a zabránit svému sražení.

Biserce Vondruškové při pokusu přejet člověka vůbec nevadilo, že je na pozemku přítomna také Policie ČR, votičtí strážníci a spousta svědků. Ještě před samotnou záchranou zubožených koní tak útočnici museli policisté se strážníky zklidňovat.

Biserka Vondrušková se rozjela přímo na kameramana a vůbec nebrzdila. Muž sotva stačil uskočit

Odchyt a stěhování koní
Čtyřem desítkám dobrovolníků při odchytu a stěhování koní pomáhali i hasiči. Lidé chytali jednoho koně za druhým a každého koně, kterého se podařilo odchytit, prohlíželi veterináři, kteří rozhodovali, zda kůň bude umístěn na obecní louku, nebo je jeho stav natolik vážný, že skončí ve speciální péči pod dohledem veterinářů.

Některé z koní bylo nutné přispat foukačkou s anestetiky, protože stádo nebylo zvyklé na lidi. Teprve potom je mohli prohlédnout veterináři a byli postupně naloženi na přívěsy. Jedna z kobylek by transport nezvládla, proto musela jít s doprovodem na své nové působiště po svých. "Tahle kobylka bude rodit v nejbližší době, už má znaky, že se blíží porod, vedeme ji, jak se říká mezi koňákama, "po noze" a protože je kůň stádové zvíře a ona by sama nešla, tak jde s námi ještě její kámoš," řekla dobrovolnice Martina Opltová.

Při nakládání koní zdatně vedle hasičů a dobrovolníků pomáhali také votičtí strážníci

Koňáci se děsí představy, že se stádo chovateli vrátí
Akce na záchranu koní Jiřího Vondrušky bude něco stát. Převoz, veterinární péče i obživa stáda vyjde podle odhadů vedoucího odboru životního prostředí Zdeňka Pouly na půl milionu korun. Tyto peníze bude vedení města po chovateli požadovat. A co bude s koňmi dál?

Veterinární správa uloží chovateli odebraných koní podmínky a seznam věcí, které musí napravit. Pokud se to Jiřímu Vondruškovi podaří, koně skončí tam, odkud se je dnes všichni snaží zachránit. Tahle představa další chovatele koní doslova děsí. Ti při pohledu na stádo, v němž navíc koně často umírají, nemají pro pana Vondrušku jediné vlídné slovo.

"To bych musela být sprostá, k tomu nemám co říct. Myslím si, že by mu měli odebrat číslo hospodářství, měli by mu vzít koně, psy, protože ty koně byli v katastrofálním stavu," je přesvědčena chovatelka koní, která se účastnila záchranné akce, Veronika Kuňová.