Turistická hra s rozhlednami má přilákat pod Blaník více návštěvníků

Cyklorytíř každoročně zahajuje cyklistickou sezonu v kraji pod Blaníkem
  |  

Zástupci s partnery geoparku Kraj blanických rytířů se připravují na novou turistickou sezonu. Je třeba včas naplánovat dopředu všechny tradiční i nové akce a turistická lákadla tak, aby návštěvníci do regionu nejen přišli, ale aby byli spokojeni a aby se vraceli.

Ti, kteří mají turistický ruch v Kraji blanických rytířů na starosti, připravují například novou turistickou hru pro rodiny s dětmi. Při putování zdejší krajinou a plnění zadaných úkolů a vyplňování tajenky křížovky by měli účastníci hry postupně vystoupat na rozhledny a vyhlídky v okolí.

"Půjde především o známou rozhlednu na vrcholu Blaníku, potom kostelní věž Václavku ve Voticích i rozhlednu Babka ve Zruči. Jednat budeme i s Posázavím o rozhledně Špulka, ale to nevím, jak to dopadne," upřesnila koordinátorka Kraje blanických rytířů Kateřina Červenková.

Podblanickem na kole

Tradičním lákadlem pro turisty, kteří si oblíbili jízdu na kole, je Cyklorytíř 2017, který se pojede letos 3. června už podvanácté, aby v kraji pod bájným Blaníkem zahájil novou cyklistickou sezonu. "Akce je velmi oblíbená a sjíždějí se sem lidé z blízkého a širokého okolí. Každý rok se startuje z jiné obce a pro účastníky jsou vždy připraveny dvě trasy, jedna kratší pro děti a delší pro náročnější cyklisty," doplnila Kateřina Červenková s tím, že podobnou akcí v Kraji blanických rytířů je ještě Cyklotulák Votice.

Turistické atrakce v příjemné destinaci
Ani pěší turisti nezůstanou ochuzeni o společné akce. Po loňském nultém ročníku se mohou těšit na srpnový pochod Olbramovice křížem krážem, vedoucí přes přírodní památku Džbány, nebo listopadový Sváteční pochod přes Blaníky.

Turistická nabídka se v posledních letech rozrostla o několik nových expozic, návštěvnických středisek jako Vodní dům v Hulicích nebo Dům přírody Blaník, klášter sv. Františka z Assisi a jiných příležitostí. "Pořád ale zůstáváme příjemnou destinací v tradiční středočeské krajině ideální pro pohodovou rodinnou dovolenou nebo prodloužený víkend," řekla Kateřina Červenková s tím, že návštěvnicky zajímavé jsou i Svatováclavské slavnosti v Louňovicích a Voticích.

Naučnou stezkou doprovodí komix

Další novinkou, která by měla pomoci turistickému ruchu v této oblasti, je rekonstrukce naučné stezky Na Blaník, kdy by podle slov Kateřiny Červenkové mělo dojít k výměně panelů za hravější s komiksem a obměně některých herních prvků a instalace nových.

Myšlenka vytvořit turistickou destinaci Kraji blanických rytířů vzešla už v roce 2004 z hlav místních lidí, kteří chtěli přivést do kraje kolem Blaníku nové návštěvníky a podpořit zdejší region. Tak vznikla dlouholetá spolupráce mezi místními obcemi a neziskovými organizacemi. Od té doby se už hodně změnilo, Kraj blanických rytířů se rozšířil o Voticko a Zručsko. V roce 2014 se dokonce stal národním geoparkem.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru