Místo školy další ubytovna? Benešovskou radnici čeká soud

O tuto budovu bývalé školy se benešovská radnice soudí, nechce z ní mít další ubytovnu
  |  

Aby se Benešov nestal městem ubytoven pro sociálně slabé nebo nepřizpůsobivé, toho se obává vedení radnice. Majitel dvou stávajících ubytoven ve městě koupil objekt bývalé školy v Husově ulici, přestože město Benešov bylo s majitelem na prodeji domluveno. Problém teď bude řešit soud.

Benešov se soudí se Svazem českých a moravských spotřebních družstev kvůli prodeji bývalé učňovské školy v Husově ulici. Město se podle starosty Petra Hostka se svazem předběžně dohodlo na tom, že mu budovu odprodá, nakonec ji ale získal jiný zájemce.

Porušená ústní dohoda
Radnice chtěla v někdejší škole vybudovat klubovny pro dům dětí a mládeže a prostory pro mezigenerační setkávání. Nyní má obavy, že ve městě vznikne další ubytovna, řekl dnes Hostek novinářům. Starosta tvrdí, že svaz porušil ústní dohodu, která měla formu předkupní smlouvy. Místopředseda svazu Ladislav Kravák to už dříve odmítl. Hlavní líčení mělo začít v úterý, bylo ale zatím odročeno na neurčito kvůli přizvání dalších svědků.

"My jsme přesvědčeni o tom, že jednání měla charakter minimálně smluvního ujednání, byť by se mělo jednat o smlouvu o smlouvě budoucí. My jsme ta jednání brali jako závazná," řekl Hostek. Podle něj bylo město smluvním partnerem. "Domáháme se toho, aby soud řekl, zda to tak bylo, či nebylo. Na podporu toho, co říkáme, máme i e-mailovou korespondenci," uvedl starosta Benešova.

Majetkové šachy a finanční tanečky
Radnice se podle vyjádření starosty dohodla se svazem na ceně 11 milionů korun. Objevil se ale další zájemce, který údajně nabídl více, a z původní dohody s městem sešlo. Radnice přitom byla ochotna cenu navýšit ještě o pět až šest milionů korun, svaz ale podle Hostka s městem přestal komunikovat.

Místopředseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev to odmítá komentovat, jak však uvedl dříve, budova bývalé školy je v jejich vlastnictví a s vlastním majetkem si samozřejmě družstvo může nakládat, jak chce.

Město se brání zuby nehty
Benešovský starosta mimo jiné také upozornil na to, že nový vlastník v Benešově již provozuje ubytovny v Jiráskově a Tyršově ulici. "Na chování jejich obyvatel si lidé často stěžují, stížnosti řeší městská policie," dodal Hostek a poukázal i na to, že budova v Husově ulici je podle kolaudačního rozhodnutí z roku 1928 školským zařízením, a tak by podle něj neměla být provozována jako ubytovna.

Stavební úřad tak bude zjišťovat, co se kolem budovy děje, protože se objevily informace, že tam již začaly stavební úpravy.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru