Uklízečky na Konopišti finišují. Jižní křídlo zámku se otevírá už zítra!

Opatrnost a speiální prostředky při čištění historických předmětů na zámku Konopiště jsou nezbytností
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Plné ruce práce mají v těchto dnech uklízečky na hradech a zámcích. Vrcholí příprava na novou návštěvnickou sezonu, která vypukne už za měsíc. Výjimkou není ani státní zámek Konopiště, jehož část se otevře 1. března. Jak vypadají pokoje a salony v době, kdy nejsou přístupné veřejnosti?

Přestože se Konopiště otevírá veřejnosti až prvního dubna, už od zítřka je zpřístupněno jižní křídlo zámku Konopiště. Návštěvníci tam uvidí výstavu ke 130. výročí zakoupení konopišťského panství arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este. "Prvního března 1887 arcivévoda František Ferdinand koupil konopišťské panství, tedy nejen zámek, ale i další majetky – celé podzámčí, statek Benice," vysvětlila kastelánka zámku Jana Sedláčková. 

Zámek Konopiště nespí nikdy

Úklidové práce včetně oprav mobiliáře po uplynulé sezoně začíná hned prvního listopadu a končí v únoru nebo v březnu, těsně před tím, než se zámek opět zpřístupní veřejnosti. Zaměstnanci národní památky nejprve vše prohlédnou, zkontrolují a je-li třeba, povolají zkušené restaurátory.

Ze zámku se nic neodváží. Všechno zůstává na svém místě a za skvosty, které potřebují po náročné turistické sezoně ošetření, dojíždí specialisté z restaurátorských a konzervátorských dílen přímo na místo.

Nejvíce práce specialistům dá renovace a konzervace stovek vystavených zbraní ve zbrojnici a neméně zabrat dává zkušeným pracovnicím i čištění křišťálových ověsků mohutných lustrů. Kromě toho je třeba umýt stovky zámeckých oken, vyluxovat koberce a vyleštit tisíce metrů čtverečných parketové podlahy speciálním voskem, jehož osvědčená receptura se na zámku předává už řadu let. Následuje drátkování a přeleštění strojem ve směru parket. Drátkování a leštění parket v celém zámku provádějí čtyři lidé.

Prokouknout musí i okolí zámku

"Teď je to nejrušnější období, protože se dodělává zámek a bude se dělat okolí, Jiříkárna, střelnice plus výstava, která se teď bude otevírat, takže teď je největší fofr," řekla uklízečka Jana Pikousová. Na čištění předmětů v zámku se nepoužívá voda, uklízečky na porcelán nebo nábytek či obložení používají speciální leštěnku ve spreji a poté plochu vyleští nikoliv hadříkem, ale speciální štětkou.

Při úklidu se nejedná jen o zámek, ale například i o Růžovou zahradu. Také tam se musí ve skleníku umýt všechny květiny, ve venkovních prostorách udělat údržbářské práce a předsezonnímu gruntování se nevyhne ani medvěd Jiří v hradním příkopu. Také on se dočká úklidu svojí klece a výběhu. Snad jen kožich mu nikdo nevypráší.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru