Velký bratr sleduje vandaly v Benešově už dvanácti očima

Kamerový systém v nevětších městech na Benešovsku funguje už 13 let
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Zvýšit pocit bezpečí a snížit majetkovou a trestnou činnost. To je úkolem modernizace kamerového systému v Benešově. Další kamera, kterou benešovští strážníci dohlížejí na pouliční dění, přibyla na Kulturním domě Karlov. Jde v pořadí už o dvanácté oko Velkého bratra, které chrání město před vandaly a chuligány.

Tak jako v loňském roce, i letos jde vedení města Benešov spolu s městskou policií cestou nejmodernější techniky. Stejně jako v případě Masarykova náměstí a budovy radnice byl nový kamerový bod, který je umístěn na KD Karlov, vybaven nejmodernějším typem full HD kamery.

Kamera ohlídá kulturák a okolí
"Místo pro umístění kamerového bodu bylo vybráno záměrně, neboť spolehlivě monitoruje celou oblast Karlova, Klášterky, židovského hřbitova, ulice Nové Pražské a přilehlé světelné křižovatky,“ uvedla městská tisková mluvčí Gabrila Škoulová.

Nová kamera, nainstalovaná koncem února, je schopná bezpečně zaznamenat registrační značku vozidel, která touto křižovatkou projíždějí. Dále kamera velmi dobře monitoruje okolí kulturního domu, včetně nákladové rampy a parkoviště, což je nejen v současné vrcholící plesové sezoně velmi přínosné pro případné zaznamenání protiprávního jednání ze strany neukázněných občanů.

Modernější kamery umí Full HD

Vedení Benešova už počátkem roku 2016 reagovalo na vývoj situace v oblasti veřejného pořádku na Malém a Masarykově náměstí a na základě provedené analýzy počtu přestupků a spáchaných trestných činů v této lokalitě rozhodlo modernizovat a rozšířit stávající kamerový dohlížecí systém. Kamery pořízené před deseti lety totiž už neodpovídaly současným trendům a požadavkům kladeným na tuto techniku.

Kamery na sportovištích i v okrajových částech

Také v druhém největším městě Benešovska, Vlašimi, dohlížejí strážníci nad pořádkem ve městě prostřednictvím kamerového systému. Sedm kamer rozmístěných v nejrůznějších lokalitách však stále není dostačujících. Svědčí o tom vandalství, na které vedení radnice soustavně upozorňuje, ale jeho objasněnost je jen minimální.

K už stávajícím kamerám městského vlašimského dohlížecího systému přibylo v loňském roce další oko. To sleduje dění ve sportovním areálu Na Lukách. Monitorován je hlavně zimní stadion a koupaliště, ale kamera dohlédne i do dalších míst městského sportovního areálu. „Chceme tak eliminovat případné projevy vandalismu a zajistit větší bezpečnost v okolí sportovišť,“ informoval vlašimský místostarosta Karel Kroupa.

Kamery usvědčily sprejery

Už před tím byly nainstalovány bezpečnostní kamery také na náměstí v Domašíně. A výsledky se dostavily. Prostřednictvím záznamů z těchto kamer byli identifikováni a dohledáni pachatelé několika přestupků. "Díky kamerám byli usvědčeni například mladiství sprejeři, kteří poškozovali soukromý majetek. A sprejerství není z pohledu zákona kvalifikováno jen jako přestupek, ale může být také trestným činem," dodal Kroupa s tím, že rodiče pachatelů všem poškozeným způsobenou škodu nahradili.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru