Neveklov chce přilákat nové obyvatele. Staví byty, prodává parcely a nabízí místa ve školce

Neveklovské Náměstí Jana Heřmana prošlo nedávno modernizací
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Vylidňování venkova dnes trápí starosty obcí i městysů. Výjimkou není ani Neveklov. Tamní radnice se snaží nepříznivý trend otočit a přilákat nové rodiny. Investuje proto do rozvoje služeb a rozšiřuje vybavenost obce. Podaří se Neveklovským přilákat mladé rodiny?

V městečku s téměř dvěma a půl tisíci obyvatel právě dokončili moderní pavilon mateřské školky, kterým se zvýší současná kapacita předškolního zařízení o pětadvacet dětí. Rozšíření školky je ale jen jedním z opatření, kterým chce Neveklov přilákat do města nové obyvatele. Vedení radnice modernizuje také infrastrukturu, nabízí stavební pozemky a rozšiřuje občanskou vybavenost. V blízké budoucnosti by tak v Neveklově mohla najít nový domov až stovka rodin.

Nová moderní školka

"Stavba školky byla v únoru úspěšně zkolaudována a sloužit začne od září letošního roku. Náklady, včetně vybavení a úpravy školní zahrady, dosáhnou sedmi a půl milionu korun," řekl neveklovský starosta Jan Slabý. "Celková kapacita naší mateřské školy je devadesát pět dětí. Jsou tu tři třídy v základní budově a další, čtvrtou třídu, máme v budově základní školy," doplnila ředitelka MŠ Neveklov Eva Břicháčková s tím, že velký zájem o místa v neveklovské školce mají podle ní i okolní obce. Než začne nové předškolní školka sloužit, bude ještě třeba předělat zahradu, kde přibydou nové herní prvky, dopravní hřiště i záhonky pro environmentální výchovu dětí.

Nový školní pavilon město vybudovalo s pomocí dotace. Podobně před tím modernizovalo čistírnu odpadních vod, zateplilo hasičskou zbrojnici, dům s pečovatelskou službou, zdravotní středisko, sokolovnu a internát pro studenty nebo revitalizovalo historické centrum města.

Byty a stavební parcely

V Neveklově se také podařilo přestavět nedokončené a chátrající nákupní středisko na náměstí. Vznikl tak víceúčelový dům, kde vedle sídla radnice, infocentra, prodejny potravin, dvou obchodů a cukrárny vzniklo také jedenačtyřicet bytů. V současnosti město nabízí k prodeji třicet stavebních pozemků a je připraveno vybudovat inženýrské sítě na dalších třiceti parcelách. Stavební pozemky nabízejí v Neveklově také soukromí majitelé.

"Klademe nesmírný důraz na infrastrukturu, protože chceme-li rozvoj sídla, infrastruktura je naprosto určující záležitost, proto mluvíme o čistírně odpadních vod, proto mluvíme o historickém centru, obchodní síti, zdravotnictví, mluvíme o vodním přivaděči, který jsme dělali zhruba před pěti lety a který zabezpečuje dostatek vody pro naše sídlo," konstatoval starosta.

Dětská hřiště a zázemí pro sportovce

Radnice vybudovalo také tři dětská hřiště – v sídlišti, mateřské škole a v tloskovském parku. V oddechové zóně parku v Tloskově plánuje vedení města postavit nákladem zhruba osmi milionů korun také zázemí pro sportovce. Letos a příští rok se chystá investovat do oprav chodníků, hotový je už například bezpečnostní ostrůvek za 1,2 milionu korun. "Daří se nám snižovat investiční náklady, ostrůvek měl původně stát 1,8 milionu korun. S velkou úsporou jsme také revitalizovali čistírnu odpadních vod nebo vybudovali inženýrské sítě pro rodinné domy," vypočítal starosta, který věří, že zlepšování kvality života na venkově je cestou, jak sem přilákat nové obyvatele.

 

Byrokratická opatření brzdí rozvoj Neveklova

O budoucnost Neveklova se Jan Slabý nebojí. Obecné vylidňování venkova ho ale trápí. Starosta je přesvědčen, že tento jev není důsledkem špatné práce místních samospráv, ale řady byrokratických rozhodnutí, která nemohou obce ovlivnit. Jako příklad uvedl nedávné zrušení pobočky spořitelny v Neveklově.

"Město s takovým dynamickým rozvojem, a zavřou nám tady banku. Je to zcela fatální pro náš další rozvoj. Vadí to nám, občanům, podnikatelům a hlavně důchodcům. Spořitelna tady byla sto let a i přes tvrdá jednání s jejím vedením se nám rozhodnutí o uzavření pobočky nepodařilo zvrátit. Bankéři si neuvědomují, že na vesnicích není peněžnictví byznysem, ale službou obyvatelům," posteskl si starosta.

Zajímavé místo pro život

K městečku se zhruba dvěma a půl tisíci obyvateli nebyl osud vždy příznivě nakloněn. V novodobých dějinách Neveklov nenávratně poznamenalo násilné vystěhování regionu během druhé světové války. Satisfakcí za válečné útrapy pro místní byla nová škola postavená před 20 lety. Rozvoj města tím ale zdaleka neskončil. Postupně se mění v zajímavé místo pro život. Nechybí tu nákupní středisko, malé obchůdky, ordinace lékařů, ani knihovna a pošta.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru