Strach ze smrti? Nemocným i umírajícím dává Ruah šanci na důstojný život

Mobilní hospic na Benešovsku ulehčuje dožívání lidem už pátý rok
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Kdo by se nebál bolesti a umírání. Přímo andělskou službu až domů přináší společnost Ruah na Benešovsku. Pomáhá s respektem a úctou lidem nemocným, seniorům a umírajícím, aby i v těžkém období života mohli zůstávat doma, mezi svými blízkými. Je to jediná specializovaná domácí paliativní péče v regionu zdarma.

Pátým rokem už podává pomocnou ruku seniorům, nemocným a umírajícím benešovské centrum terénních a sociálních služeb Ruah o.p.s. Za tu dobu už tým zkušených pracovnic pomohl více než třem stovkám klientů i jejich rodinám. Společnost poskytuje specializovanou paliativní péči lidem v domácím prostředí a snaží se všemi prostředky zmírnit utrpení spojené se závěrem lidského života.

Ohleduplné partnerství v těžké životní etapě

Odborně vyškolené pracovnice pomáhají všude tam, kde chce rodina pečovat o svého blízkého doma. S odbornou pomocí totiž zvládnete i to, na co byste si sami možná netroufali. "Nevyřešíme za vás vše, ale jsme vašimi partnery, dokud to potřebujete. Poradíme vám, jaké možnosti ve vaší situaci máte, kdo vám může pomoci, jak získáte finanční podporu. Také vám budeme naslouchat, když máte strach z toho, co vás čeká, jste unavení a nevíte, jak si s novou situací poradíte," uvedla ředitelka společnosti Ruah Marta Vacková.

Asistentky v rámci služby nabízejí bohaté zkušenosti a udělají vše, aby klienti mohli i těžké období života prožít se svou rodinou co nejlépe, podle svých představ. Zapůjčí nebo pomohou zajistit pomůcky pro domácí péči, jako je polohovací postel, chodítko, WC židlička nebo invalidní vozík. Asistentky jsou klientům oporou při zajištění péče tak, aby ti, kteří službu užívají, mohli zvládnout i další potřeby své a svých blízkých.

Nepřetržitá pomoc v zátěžové situaci i členům rodiny

Poskytované služby jsou postaveny na úctě a respektu ke každému člověku. Vysoká odbornost, respektování individuálních potřeb každého člověka i laskavý přístup jsou přitom samozřejmou součástí práce členů společnosti. "Pomůžeme vám s hygienou, oblékáním, podáním stravy i dalších úkonech. Vystřídáme členy rodiny v péči tak, abyste se mohli starat i o sebe nebo pracovat. I těžce nemocní a umírající mají volbu, zda budou v nemocnici, nebo ve svém domově," dodala Marta Vacková.

Lékaři a zdravotní sestry mobilního hospice jsou klientům nablízku 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Lékaři se postarají, aby nemocný zbytečně netrpěl bolestmi ani jinými obtěžujícími příznaky. Navštíví vás doma a vysvětlí vám ochotně vše, co potřebujete ke své péči vědět. Nastaví léčbu a bude s týmem dalších pracovníků řešit aktuální potřeby péče.

Odbornost a lidský přístup je samozřejmostí

"Zkušené zdravotní sestry vás navštíví i několikrát denně. Naučí vás vše, co potřebujete umět, abyste se o své blízké postarali. Ošetří nemocné i s intenzivní péčí na infuzích, lineárním dávkovači léků proti bolesti, dovezou kyslík a další přístroje, které nemocnému ulehčí život a dopřejí mu důstojný čas. Zvednou vám telefon a ochotně poradí ve dne i v noci," přiblížila službu mobilního hospicu ředitelka společnosti s tím, že pomohou i s vyřízením příspěvků na péči, se zajištěním přímé pomoci v domácnosti.

Péče o desítky klientů klade na pracovnice Ruahu vysoké fyzické i psychické nároky. Ve venkovském regionu bývají dojezdy k pacientům někdy obtížné a zdlouhavé. Sestřičky v průměru najedou sto padesát kilometrů denně.

Byli první v republice

Historii centra terénních a sociálních služeb předcházela dlouhodobá snaha doktorky Terezy Dvořákové, která už od roku 2000 intenzivně prosazovala myšlenku specializované péče o umírající pacienty v jejich rodinném prostředí. Její snahou bylo to, aby tito lidé mohli i poslední chvíle svého života prožít tak, jak by si přáli. Tereze Dvořákové se postupně podařil uvést do provozu služby prvního mobilního hospice ve venkovském prostředí v České republice.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru