S teroristickým útokem se nejlépe vypořádali záchranáři z Benešova

Tématem soutěže posádek záchranářů byl teroristický útok
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Výbuchy ve tmě, křik, zmatek, všude leží zkrvavení zranění. Na místo teroristického útoku přibíhají záchranáři a začínají ošetřovat a organizovat pomoc. To byl výjev nočního cvičení mezinárodních posádek záchranářů na Slovensku. Nejlépe ze všech si vedli záchranáři z Benešova, kteří se už pravidelně umisťují na příčkách nejvyšších.

Ve dvoudenní soutěži záchranářských posádek v Centru výcviku Lešť s názvem Poučme se z minulosti: Terorismus - Lešť 2017, ve které byly simulovány různé formy teroristických útoků a hromadných postižení osob, získala zlato svými úspěchy známá benešovská posádka.

Trojice záchranářů ve složení lékař Pavol Kačenga, záchranář Adam Svoboda a řidič Rudolf Kotek se pravidelně umisťuje na nejvyšších příčkách podobných závodů, například Záchrana 2014, Záchrana 2015.

Koordinaci složek prověřil útok na tržnici

"Velmi si cením výborných výkonů a opakovaných výsledků našich záchranářů. Ostatně tento výsledek opět potvrzuje, jak kvalitní máme záchranáře a jak jsou připraveni a vyškoleni na prakticky jakoukoliv situaci," řekl ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

V soutěži se jednotlivé posádky utkaly v kategoriích profesionálních záchranářů, příslušníků Červeného kříže, mediků či hasičů a vojáků. Simulované situace reflektovaly aktuální teroristické události ve světě, které ani v Evropě nejsou v posledních letech výjimečné.

Prvním námětem byl sekundární teroristický útok na městskou tržnici, kdy se příslušníkům slovenské armády nejdříve podařilo zneškodnit osamělého střelce, ale vzápětí, zatímco záchranáři začali třídit a transportovat zraněné, přišel druhý útok. Profesionalitu záchranářů také prověřily i takové situace, jako je srážka vlakové soupravy s autobusem nebo střelba během oslavy ve veřejném podniku.

Těžko na cvičišti, lehko v boji

"Úroveň soutěží neustále stoupá a každému záchranáři je ctí, pokud se jí může zúčastnit. Soutěžní úkoly jsou pro záchranáře psychicky, fyzicky, vědomostně a diagnosticky velmi náročné," tvrdí organizátoři klání s tím, že podstatou akce je rozšíření vědomostí, získání nových zkušeností a zlepšení dovedností v praxi.

Záchranáři si tu mohou díky reálně nahraným situacím vyzkoušet a naučit zvládat situace, se kterými se v praxi ještě nesetkali, ale mohou být na ně tímto způsobem připraveni. Odborné úkoly na jednotlivých etapách jsou koncipovány jako běžný výjezd posádky a zraněné nebo nemocné představují věrohodně namaskovaní figuranti.

Na posádky čekaly náročné noční i denní soutěžní etapy související s terorizmem, srážkou hromadných prostředků dopravy, záchranou většího počtu osob například při silvestrovských oslavách nebo výbuchu kotelny v nemocnici. "Hodnotila se hlavně odbornost jednotlivých členů posádky, ale i rozhodovací, diagnostické, komunikační schopnosti, souhra týmu, etický a profesionální přístup," uvedl Adam Svoboda s tím, že v případě chyb posádky přicházejí o body. V opravdovém životě to však bývá mnohem horší. Soutěž záchranářům umožňuje si případné chyby zapamatovat a na opravdových zásazích už je neopakovat.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru