Unikáty z Čapkova života nabízí nová expozice Památníku na Strži

Po dvou desítkách let se změnila expozice věnovaná Karlu Čapkovi
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Frakovou vestu a košili s motýlkem, dobový fotoaparát a expozimetr, s nimiž spisovatel pořizoval snímky Dášeňky, jedinečné fotky Čapkovy pracovny a okolí jeho letního sídla od Josefa Sudka a spoustu dalších unikátů nabízí nová expozice v Památníku Karla Čapka na Strži ve Staré Huti u Dobříše.

Ve středu odpoledne se veřejnosti otevřela nově upravená expozice věnovaná životu a dílu Karla Čapka. Výstava, která mapuje život a dílo velikána české i světové literatury, se změnila po dlouhých dvaceti letech. V novém kabátě se tu představily i samotné výstavní prostory, které prošly rekonstrukcí.

Včerejší vernisáž tak zahájila další turistickou sezonu, kam každoročně zavítají tisíce návštěvníků. Prohlídku nyní zpříjemňují nově instalované uzamykatelné skříňky na tašky a svršky, aby se návštěvníci expozice mohli po budově pohybovat jako skuteční spisovatelovi hosté.

Jako by si Čapek jen na chvíli odskočil

"Kromě představení jedinečných, na veřejnosti dosud nevystavovaných předmětů a archiválií spojených s životem Karla Čapka jsme novou expozicí chtěli vrátit letní vilu na Strži do podoby skutečně obývaného prostoru. Místa, které spisovatel miloval, sám jej rekonstruoval a kde s Olgou Scheinpflugovou strávil i poslední roky svého života," řekla ředitelka památníku Kristina Váňová.  

Zájem příchozích určitě přitáhnou zejména osobní předměty spisovatele, kam vedle oblečení pro slavnostní bankety patří i hedvábné kapesníky s monogramem nebo ponožky naaranžované v dobovém prádelníku. Atmosféru místa, které se zejména s příchodem pěkného počasí stává lákavou turistickou atrakcí, dotváří také nově nainstalovaná zákoutí s elegantním dobovým nábytkem. 

K vystaveným raritám patří třeba i účtenky od řemeslníků, kteří na Strži v letech 1935-1938 vykonávali nejrůznější práce a opravy. "Dokreslují nám každodenní pracovní úsilí těchto lidí, některé jsou i s autentickými pravopisnými chybami," doplnila ředitelka Památníku Karla Čapka.

Otevřeno v Památníku Karla Čapka je od dubna denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00. Vstupné je 40 Kč pro dospělé a 20 Kč pro děti a důchodce, rodinná vstupenka stojí 100 Kč.

Očima Josefa Sudka

K velkým lákadlům nové expozice rozhodně patří také reprodukce dosud málo známých fotografií Josefa Sudka. Ten přijel na Strž v roce 1949 jako člen Společnosti bratří Čapků a pořídil zde jedinečné snímky Čapkova stolu ve spisovatelově pracovně. Svým nenapodobitelným stylem vyfotografoval Sudek i nejbližší okolí domu, zahradu, rybník i Čapkovu oblíbenou vyhlídku.

"Soubor celkem šesti snímků, odrážejících Sudkův cit pro atmosféru místa, zapůjčila památníku Městská část Prahy 10, která spravuje Čapkovu pražskou vilu. Právě v ní byly do té doby neznámé Sudkovy snímky před dvěma lety objeveny," prozradila původ unikátní fotografické sbírky Kristina Váňová s tím, že příběh spisovatele v nové expozici nekončí Čapkovým úmrtím, ale ukazuje, jak se k němu upínali lidé v dobách totalitních režimů a jak jeho tvorba žije v současnosti na českých divadelních scénách.

Čapkovy podkovy pro štěstí a Peroutkárna

Z původní výstavy zůstaly zachovány ty nejzajímavější části. Čapkova pracovna, ale i jeho pečlivě sepsané pokyny pro hosty, jak letní sídlo užívat v době jeho nepřítomnosti. Návštěvníci zde najdou také dvě podkovy pro štěstí, které prý spisovatel přinesl z jedné procházky dobříšskými lesy a vlastnoručně je pak přibil do dřevěného prahu. K vidění je i kolekce Čapkových knih, dobové tisky, filmový dokument o jeho životě a mnoho fotografií a faksimilií dopisů, získaných v aukcích nebo darem od soukromníků.

Úpravou prošel také prodejní pult s knihami a upomínkovými předměty, nabízející mimo jiné nově vydanou knihu s citáty Čapkova blízkého přítele, spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky. Ten byl na Strži tak častým návštěvníkem, že mu tu Karel s Olgou zařídili vlastní pokojík, který je zde pod jménem Peroutkárna k vidění dodnes.

Rekonstrukce prostor a vytvoření nové výstavy přišlo zhruba na 800 tisíc korun. Na financování se větší částkou podílel zřizovatel památníku Středočeský kraj, významnou dotaci poskytlo i Ministerstvo kultury ČR.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru