Poříčí nad Sázavou platí důchodcům taxík. Kam a za jakým účelem?

Lidé na 65 let mohou jezdit z Poříčí do Benešova taxíkem za dotovanou cenu
Zobrazit fotogalerii (2)
21.04.2017 - 13:00   |  

Hlavně starší lidé mají v menších obcích problém dostat se do města k lékaři, na úřad nebo na nákupy. V Poříčí nad Sázavou to vyřešili. Od dubna tu mohou senioři využívat novou službu obecního úřadu - Senior taxi. Jak služba funguje, kdo ji může využít a kolik za taxík zaplatí?

Senior taxi může využít každý občan Poříčí, který dosáhl věku pětašedesáti let, nebo držitel průkazu ZTP bez omezení věku. Ten, kdo má zájem službu využít, pak může požádat tamní obecní úřad o vydání průkazky Senior taxi. Tato průkazka držitele opravňuje přivolat si taxislužbu a nechat se odvézt do Benešova na některé z předem určených míst.

Pohodlně, ale s omezeními

Služba Senior taxi není neomezená. Senioři ji mohou využít maximálně pětkrát měsíčně a také místa, kam taxíkem mohou cestovat, jsou po dohodě s radnicí předem daná. Přivolaný taxík může klienty odvézt pouze do nemocnice, na polikliniku, na městský úřad, autobusové nádraží. Případně k finančnímu úřadu, smuteční síni na Karlově, správu sociálního zabezpečení nebo parkoviště supermarketů Lidl, Kaufland či Penny Market.

A kolik senioři za odvoz zaplatí? Za každý odvoz zaplatí držitel průkazky Senior taxi na místě pouze 20 korun. Zbytek nákladů uhradí obec. Měsíčně může zákazník absolvovat 5 jízd v každém směru, dohromady tedy 10 jízd. "Zatím služba funguje ve zkušebním provozu, a to až do září. Poté fungování služby vyhodnotíme a případně upravíme," uvedl starosta Poříčí nad Sázavou Jan Kratzer.

Trasa z Poříčí nad Sázavou do Benešova je dlouhá 8 kilometrů a taxík ji urazí za zhruba 10 minut. Autobus jede stejnou vzdálenost o pět minut déle. Za autobus zaplatí senior 16 korun, za taxík o čtyři koruny více. Obec Poříčí jednu jízdu seniora dotuje částkou 130 korun.

 

Kdo službu nejvíce ocení?

Jsou to zejména lidé, kteří potřebují dopravit k lékaři nebo na větší nákup, ale mají například pohybové potíže, které jim znemožňují cestovat autobusem. Taxík pro ně totiž přijede až před dům a zaveze je přímo na místo určení, takže není třeba docházet na autobusovou zastávku a pak z nádraží třeba až na kraj města k supermarketu. Dále službu využijí ti, kteří nevlastní osobní automobil nebo nemají rodinného příslušníka v dosahu, který by je automobilem dovezl. Smluvním partnerem obce Poříčí nad Sázavou je Radiotaxi Hájek z Benešova. Osmikilometrovou trasu do Benešova z velké části dotuje obecní úřad. Obec má s taxi službou sjednanou cenu 150 korun za jednu jízdu. senior zaplatí 20 korun,  zbytek jde na vrub radnice.

Senior taxi chtějí také v Benešově

Seniorům v pohybu po městě chtějí pomoci také v samotném Benešově. Spolehlivě a včas k lékaři či na úřad. To je hlavní motto zřízení služby pro dříve narozené a handicapované, o níž uvažuje benešovská radnice. Těm, kteří nemají jinou možnost dopravy, by tak díky městskému úřadu v budoucnu odpadla jedna z velkých starostí. Podmínky možného provozu taxíku pro seniory se tu zatím upřesňují.

"Zatím není stanoveno, za jakým účelem budou moci senioři tuto službu využívat. Zda to bude například jen při cestách k lékaři, nebo třeba také kvůli velkým nákupům nebo při dopravě na úřad," řekl starosta Benešova Petr Hostek. Není ani jisté, jak vysoký bude věk pro vznik nároku na využití služby, zda to bude pětašedesát let nebo více.

Variabilní nástupiště - blíž k lidem

Vedení benešovské radnice se přiklání k variantě, že by důchodci využívali variabilní nástupní místa a při využívání dotované dopravy by senioři dostali vysílačky. „Bylo by to pro ně určitě výhodnější, protože by mohli nastupovat blíže svých domovů,“ přiblížil benešovský starosta a dodal, že o partnerství na projektu radnice jedná s jednou realitní kanceláří, která své prostředky reinvestuje do sociálních programů. Jednání se podle starosty slibně vyvíjejí.

O chystanou službu je už teď ze strany seniorů velký zájem „Nečastější dotaz, který od důchodců nyní slýcháme, je právě ten směřovaný ke zřízení senior taxi. Při besedách se seniory zjišťujeme, že o této službě tito lidé vědí díky internetu dost podrobností," uvedla místostarostka Benešova Nataša Bruková.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru