Charitní obchůdek pomůže, když teče do bot! Obrazně i doslova

Paní přišla darovat, hodinkypo manželovi, třeba ještě někomu poslouží
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Kalhoty nebo sukně za třicet, oblek za šedesát, knížka za deset, mikina za dvacku. Takové jsou ceny v Charitním obchůdku Vlašim, který funguje už třetím rokem. Najdeme tu také potřeby do domácnosti, povlečení, hračky nebo sportovní potřeby. Za padesátikorunu tu koupíte i dva kusy oblečení.

Za prosklenými dveřmi panuje útulný pořádek. Oblečení pro muže, ženy a děti, prádlo a hračky jsou poskládány do úhledných komínků, visí vyrovnané na ramínkách nebo jsou vyskládané do polic a s orientačními popisky jako třeba Medvídkov, Ušáčkov či Myškov. Hned za dveřmi police s knihami po třech korunách za kus. Naproti přihrádky s porcelánem a keramikou.

Dárci a příjemci pomoci

Chodí sem především lidé, kteří si nemohou dovolit nakupovat v běžném obchodě nové věci. Osamělé matky s dětmi, které mají hluboko do kapsy a doma nemají muže, který by vylepšil rodinný rozpočet, starší ženy, které ovdověly, lidé delší čas bez práce…A pak samozřejmě dárci, kteří likvidují například pozůstalost, dělají domácí pořádek a likvidují nepotřebné věci. Obchůdek provozuje vlašimská Farní charita Vlašim jako místo vzájemné materiální pomoci.

Výtěžek pokrývá nezbytné náklady na provoz a předem vyhlášený charitní účel, který tu mají vyvěšený a je k nalezení také na webových stránkách. Kromě toho je obchůdek výdejním místem pomoci sociálně slabým: balíčků v rámci projektu FEAD, Národní potravinové sbírky a neprodejných potravin věnovaných z Tesca. A také ošacení a předmětů denní potřeby na základě doporučení sociálního odboru města.   

Běžné vybavení i zajímavé retro kousky

Minulý měsíc přijaly pracovnice obchůdku dary v celkové hodnotě převyšující čtyřiadvacet tisíc korun. To je dosud nejvíc v historii trvání obchodu. "Lidé nám sem přinášejí věci, které už doma nepotřebují a jinému by se ještě mohly hodit. Mladé maminky nám třeba nosí oblečení po dětech, starší lidé zase věci z pozůstalosti nebo po vyklízení půdy,“ říká pracovnice charitního obchůdku paní Renata, která tu prodává již půl roku díky úřadu práce, který tu pomohl zřídit veřejně prospěšné placené místo.

"Nejvíce žádané je dámské oblečení, porcelán a potřeby do domácnosti. Nejvíce nám chybí oblečení na chlapečky a také pánských oděvů je méně v poměru s dámským oblečením," dodává pracovnice obchůdku. Krátce před polednem je v obchůdku plno. Starší paní přináší náramkové hodinky po manželovi její přítelkyně. Pracovnice je přebírají a okamžitě oceňují. V nabídce budou za šedesát korun a vydrží pouze do druhého dne.

Potravinová pomoc potřebným

Přichází mladá rodina s dětmi pro potravinovou pomoc. Pro tu však nemohou přijít lidé rovnou z ulice. Je třeba předložit doporučení od sociálky, která před tím posoudí potřebnost žadatele.

"Dále pak navštíví pracovnici charity, která s nimi domluví už konkrétní formu pomoci, a s kartičkami na určité potraviny přijdou k nám. V rámci této pomoci nabízíme z našeho skladu potraviny jako třeba těstoviny, olej, sirup, piškoty, sůl, cukr, sušenky, rýži, polévky nebo paštiky," ukazuje ve skládku další z pracovnic obchůdku paní Ilona.    

Boty a tyranosaurus

Mladá maminka se synem si přišla vybrat něco na sebe. Po prozkoumání zboží a porovnání velikostí a cen si nakonec odnáší boty a sukni. Platí stovku a syn si na doporučení prodavaček může zadarmo vybrat některou z drobných hraček. Nejvíce se mu líbí tyranosaurus, kterého si spolu s dvěma dalšími ještěry odnáší. Dvojice pracovnic obchůdku dobře ví, že malý dárek může znamenat to, že se chlapec s maminkou brzy vrátí.

"Lidé se k nám vracejí často, chodí sem mladí i starší buď opětovně nabídnout věci, nebo naopak zase něco vybrat. Jsou ve věku tak od dvaceti a té babičce, která sem chodí, může být osmdesát, určitě. Ta k nám přinese věci, které už třeba doma nenosí, a vybere si tu nějaké šaty, halenku nebo hračky pro vnoučata. Chodí sem i mladí chlapi, přijdou a obléknou se," dodává prodavačka.