Handicapovaní umělci dostali červenou

Největší hvězdou letošního ročníku festivalu je bezpochyby slepý romský zpěvák a akordeonita Mário Bihári.
  |  

Kladenský Taška fest se dotace nedočkal, návštěvnost si organizátoři přesto slibují větší než loni.

Taška fest v Kladně je festivalem, který se snaží změnit náhled většinové společnosti na handicapované. Umělci s mentálním, kombinovaným, tělesným či jakýmkoli postižením se představili již loni, kdy festival navštívilo okolo dvou tisíc lidí. Letos se jeho pořadatelé potýkají s nečekanými komplikacemi.

Pořádající spolek Taška Kladno se do dění na festivalu aktivně zapojí s hrou Špalíček pohádek. Na fotografii z letošního března ve Sportovní hale Kladno.

Stopka těsně před vyjetím

„Minulý týden jsme se dozvěděli, že od kraje nedostaneme ani korunu,“ sdělil nám Václav Rudovský ze spolku Taška Kladno, který festival pořádá. S odlivem finančních prostředků došlo bohužel také k odchodu neziskových organizací, které loni obsadily Hlavní třídu. „Hlavní třídu necháme letos spát, protože na ni nemáme kapacitu časovou ani finanční,“ říká pan Rudovský.

I s minimem financí se mu však podařilo stvořit zajímavý program, na němž se mimo jiné představí slepý romský zpěvák a akordeonista Mário Bihári, známý především ze své spolupráce se Zuzanou Navarovou. Většina umělců je přímo z Kladna.

 

Hudba, film i světelné efekty

Program v zámecké zahradě je poskládán tak, aby s postupujícími hodinami oslovil všechny věkové kategorie. Od souborů kladenských základních uměleckých škol se tak přes písničkáře Karla Pazderku a Jana Loněka dostáváme až k hlavní hvězdě Máriu Bihárim. Po zpěvu nastoupí audiovizuální show deka-divadelního souboru Hotelu 0 až po klasickou Led light show hrající světelnými efekty.

Věděli jste, že loni poctili Taška fest svou návštěvou The Tap Tap? Kapela letos slavila velký úspěch na festivalu Hravě a zdravě v Řevnicích.

Taška fest však cílí rovněž na milovníky filmů. Na ozvěny festivalu Mental Power Prague se tak budete moci zastavit v nedaleké Kavárně bez konce. „Je to jediná kavárna v Kladně, kde obsluhují klienti s mentálním postižením, i proto jsme se i s nimi spojili,“ vysvětluje Václav Rudovský.

A jak vidí potenciál letošního ročníku? „Tím, že letos festival soustředíme na jedno místo, může být účast ještě větší. U venkovních akcí je ale samozřejmě vždy ještě faktorem počasí,“ dodává s úsměvem. Pevně doufáme, že umělce i diváky čeká v Zámecké zahradě slunečné odpoledne. Na kompletní program se podívejte v následující kulturní pozvánce.

Taška fest

19.09.2015 - 10:00

Kladno - Stejně jako vloni touto dobou, se chystá v Kladně 19. září festival netradičního umění s názvem Taška Fest. Cílem festivalu je přiblížit umění trochu jiné. Tvoří ho umělci s mentálním, kombinovaným, tělesným či jakýmkoli postižením. Těšit se můžete například na oceněné snímky z letošního ročníku...
Více o akci