Doprava mezi Kladnem a Prahou: Ušetříme a zmizí duplicitní spoje?

Za cestu autobusem z Kladna do Prahy a pokračováním MHD v budoucnu ušetříte až 16 Kč za jednu cestu. Zda to bude platit i v opačném směru, je zatím otázkou.
  |  

Z jednoho města do druhého dorazíte přímým autobusem zhruba za půl hodiny. Spojení mezi Prahou a největším středočeským městem však má své nešvary.

Dva autobusy v identický čas

„Často jsou jízdní řády nastaveny tak, aby v atraktivních časech jely všechny autobusy současně, a v ostatních obdobích pak cestující čekají na spoj zbytečně dlouho,“ říká Středočeský hejtman Miloš Petera.

 Chcete-li například cestovat z Prahy do Kladna a tlačí vás čas, je nejlepší zamířit na Nádraží Veleslavín. Ranní autobus zde chytnete každých deset minut. Jedete-li například za příbuzným na oběd, snadno se může stát, že zatímco v 11:15 vyrážejí hned dva autobusy, na další si počkáte až téměř do tři čtvrtě na dvanáct.

Na řešení těchto potíží i zlepšení dopravní přetíženosti Prahy 6, spolupracuje Středočeský kraj s hlavním městem. Pro pravidelné cestující, kterých je většina, je dále připravována možnost, jak ušetřit.

Až 9 000 ročně do kapsy

„Oproti dnešnímu stavu ušetří cestující na trase Praha – Kladno po zavedení integrace až 16 Kč na jednu cestu (při dalším pokračování pražskou MHD). Při pravidelném dojíždění pak ušetří s využitím dlouhodobých časových kuponů až 9 000 Kč ročně. A nejde jen o finanční úsporu, zlepší se provázanost jednotlivých linek na trase a také cestovní komfort díky přísnějším standardům kvality,“ uvedl ředitel ROPID Petr Tomčík.

„Dalším přínosem pro cestující může být zapojení kladenské MHD do integrované dopravy. Možnost cestovat na jednu jízdenku pro úplně celou cestu naláká ještě více lidí, kteří dnes volí automobil, neboť na spoj do Prahy to mají daleko. Zde bude ale záležet na vůli města Kladna, jakožto objednatele městské dopravy na svém území,“ říká Petr Dolínek, náměstek primátorky a radní pro oblast dopravy hl. m. Prahy.

Čtěte také:

Kde v Praze budete mít večer jistotu, že vám neujede autobus?

Změny v autobusové dopravě na Praze 6