V Čelákovicích řeší nepořádek místo města často spolek

  |  

Nedávno jsme vás informovali o tom, jak v Čelákovicích začali využívat aplikaci Lepší místo. Tu si instalujete na mobil, když vidíte nějaké ošklivé místo, vyfotíte ho, pošlete přes internet a obec vám dá vědět, co s nepořádkem udělá. V Čelákovicích ovšem nebylo používání aplikace vůbec snadné a vše se zvrhlo v podivný předvolební boj. O používání aplikace jsme si povídali s Petrem Petříkem z Okrasného spolku čelákovického.

Město na Lepší místo nereaguje dodnes

Město Čelákovice původně slíbilo, že na všechny příspěvky nebude reagovat jen do října 2014: „Tento stav ovšem trvá dodnes. Je nutno poznamenat, že některé podněty se řeší i mimo Lepší místo a některé tam visí již od jeho založení (zahnívající splašky u dělnických domků). Město sice s aplikací Lepší místo nespolupracuje, ale dobré zkušenosti máme s Českými drahami, příp. SŽDC, které vyřizují podněty občanů velmi rychle. Také v sousedním Brandýse pomocí LM likvidují černé skládky. Vyzvali jsme i další společensky odpovědné firmy působící v našem městě, aby si vybraly některé z tipů a přispěly vlastním dílem (finančně, zázemím, zajištěním výsadby zeleně apod.) a pomohly je v rámci svých možností vyřešit,“ sdělil nám Petr Petřík.


Po soukromnících město nápravu nechtělo

Nejčastěji lidé nahlašují hlavně nepořádek a stav zeleně: „Většina zahrnovala pozemky města a stále čeká na vyřešení. Problémy jsou se soukromými pozemky, kde jsme pana starostu žádali o oficiální oslovení s žádostí o provedení nápravy (případ dosud nezlikvidované ohořelé budovy hyzdící okolí nebo nepořádek v areálu bývalého TOS),“ dozvěděli jsme se.

 

Předvolební boj i v aplikaci pro odstranění nepořádku

Bohužel aplikace se prý stala předmětem předvolebního boje: „Anonymové se hanlivými příspěvky snažili poškodit občany, kteří upozorňovali na problémy města. Naneštěstí vedení města to využilo k tomu, aby se pokusilo znevěrohodnit celou aplikaci a následně ukončilo spolupráci. Jako bývalý předseda komise pro životní prostředí do aplikace aktivně přispívám a starosti mne dělalo pomalé vyřizování podnětů. Zabránili mne zpočátku dokonce o aplikaci napsat do Zpravodaje města. Mrzí mne takový přístup, ale chápu, že by měli s tím práci,“ prohlásil Petr Petřík.

 

Čelákovice jako lepší místo i bez aplikace

Město Čelákovice jako jediné z mnoha oslovených měst ukončilo spolupráci s Lepším místem a místní se tak musí snažit i nápravu nepořádku jinak: „Nejen jednotliví občané, ale i občanská sdružení mají možnost měnit tvář města. Okrašlovací spolek čelákovický např. každoročně uklízí město ve spolupráci např. se Skauty nebo spolkem Dělnické domky a na základě tipů Lepšího místa jsme vyčistili park, uklidili kolem nákupního centra a nyní se chystáme na prostor kolem kovohutí. Technické služby pak nashromážděný odvezou na sběrný dvůr. Po dohodě s provozovatelem aplikace jsme se stali ambasadory Lepšího místa pro Čelákovice a okolí a naší úlohou je pomáhat rozvíjet jeho aktivity v tomto regionu. Nahrazujeme tak v podstatě město, a ve věci Lepšího místa se proto občané obracejí na nás,“ uzavřel Petr Petřík.

 

Přečtěte si, jak v Čelákovicích budují cyklostezku, která propojí Prahu s Posázavím! 

Nedávno v Čelákovicích přejmenovali několik ulic, co se změnilo?

A jak vypadá oprava čelákovického stadionu?


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru