Žijí v bytě plném jedovatého radonu a nechtějí to řešit

Zvýšené hodnoty Radonu byly ve stejné stavbě naměřeny již v 90. letech.
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Zvýšené hodnoty plynu, který může způsobit i rakovinu plic, byly zjištěny hned ve 40 bytech v Radotíně. Radnice již vymyslela řešení, půlka nájemníků o něm nechce slyšet.

Nebezpečný plyn se uvolňuje přímo ze stavby

Obvyklá cesta, jakou se radon dostává do budovy. Zvýšené hodnoty častěji trápí obyvatele rodinných domů.; zdroj: Státní ústav radiační ochrany

Radioaktivní plyn radon je v České republice hned po kouření druhou nejčastější příčinnou rakoviny plic. Vyskytuje se v půdě a do domu se dostane velmi snadno. Ve vytápěné budově vzniká u sklepa a přízemí mírný podtlak, radon je pak „nasáván“ z podloží různými prasklinami a netěsnostmi.

V případě radotínských bytů se radon uvolňuje dokonce ze stavby samotné. Na výrobu zdicích tvárnic totiž byla použita struska, ze které se radon kumuluje v bytech. Řešením je v takovém případě intenzivní výměna vzduchu v místnostech.

Mohlo by vás zajímat: Škola v Dolních Počernicích se bourat nebude. Radon je v normě

20 z 40 nájemníků nechce nic měnit

Průměrná koncentrace radonu v jednotlivých obcích. Kvůli podloží patří ČR k zemím s největší koncentrací radonu v bytech na světě.; zdroj: Státní ústav radiační ochrany

V Radotíně odhalili zvýšenou koncentraci radonu ve vzduchu hned ve 40 obecních bytech. Obavy o zdraví nájemníků přitom nevyvstaly poprvé. Měření probíhala již v 90. letech. Tehdy sem byly na jejich základě instalovány první vzduchotechnické jednotky a čističky vzduchu. V roce 2014 probíhala nová měření kvůli zateplování bytů.

Po měření z letošního léta se radnice Prahy 16 rozhodla jednat. Došla k závěru, že instalace vzduchotechnických jednotek se provede na chodbách domů. Bude napojena do bytových jednotek, kde s tím nájemníci souhlasí. U zbylých bytů se bude čekat, až stávající nájemník byt uvolní. Ze 40 bytů je proti instalaci celá polovina z nich.

Dodavatel, firma ThermWet s.r.o., je již vybrán. Budou-li jednání o ceně úspěšná, instalace by mohla být hotova do konce srpna 2016.

Mohlo by vás zajímat: Pětina domácností má doma plísně. Patříte mezi ně i vy?


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru