Jiří Filípek, autor pouličních maleb v Českém Brodě: Podchod se dělal krásně!

Díla Jiřího Filípka z Kostelce
Zobrazit fotogalerii (7)
  |  

Nedávno jsme psali o podchodu v Českém Brodě, který můžete přijít o víkendu dobarvit. Tyto malby vytvořil Jiří Filípek z Kostelce nad Černými Lesy, který kreslí krásné obrázky nejenom z minulosti, ale také zobrazuje okolí Kostelce a navíc je skutečným mistrem komixu.

Zlatník, co kreslí

Jiří Filípek kresli odedávna: „Kreslení mne bavilo už od dětství. Hodně jsem četl dobrodružnou literaturu od Foglara, Londona,Verneho atd. Můj původní obor je zlatník - rytec kovů, ale bez kreslení si nedokáži život představit!“ řekl nám kreslíř. Ke kreslení komixů se dostal zcela sám, ostatně v dřívějším Československu bylo komixu pomálu: „Miloval jsem veškeré seriály, co tu vycházely v tehdejší době v časopisech dávno zaniklých, jako Pionýr, Sedmička, Stezka a samozřejmě ABC, do některých jsem později sám kreslil,“ vzpomíná Jiří Filípek. Publikoval ale celkem záhy: „První kresba mi vyšla v osmdesátých letech v časopisu Ahoj na sobotu a Stezce,“ dozvěděli jsme se. Dnes však Jiří Filípek patří k zavedeným tvůrcům: „Náměty dnes většinou dodávají sami zadavatelé,nejsem sám dobrý libretista,“ přiznává.

 

S Kájou Saudkem se přátelil

V díle Jiřího Filípka je vidět jasné ovlivnění mistrem českého komixu Kájou Saudkem. „S Kájou Saudkem jsem se znal dlouhá léta a trávil v jeho domě hodně času. Jeho dcera Berenička se dnes s přáteli stará o uchování tatínkova díla,když jsem ji poznal byla to holčička a dnes je z ní nádherná schopná žena. Se svou maminkou byly u Káji stále, až do konce jeho života, jen těžko si někdo z nás umí představit,jaké to je,“ vzpomíná na neradostný konec slavného tvůrce. „Víte, jako kluk jsem sám obdivoval spoustu autorů a měl příležitost se s nimi osobně setkat. Vždy byli ochotní a sdílní ke mně, zvědavému klukovi. A já se to teď snažím zase vrátit,“ svěřuje se Jiří Filípek. „V současné době připravuji kresby do časopisu Bobří stopa a seriál pro vydání v Olympii, takový klukovský příběh,“ vylíčil nám své nejbližší plány.

 

Street art chce více pokory

S malbami Jiřího Filípka se mohou každý den těšit cestující na českobrodském nádraží: „Námět do podchodu přinesla paní Ištvániková z českobrodského úřadu. Dělalo se to krásně a je milé když slyšíte za svými zády pochvalu od lidí a hlavně dětí,“ sdělil nám Jiří Filípek. Nemohli jsme se zeptat na jeho názor na pouliční malby, tedy na street art: „Někdy jsou na zdech nastříkány hrůzy, ale někdy zase člověk smeká nad šikovností autora. Naštve mě vidět něco krásného přestříkané hovadinou,chce to více pokory,“ uzavřel Jiří Filípek.  

 

Jak vypadá street art v Úvalech?