Kotkovi ze Zvánovic: Med kupujte přímo od včelaře!

Rodina Kotkova ze Zvánovic pěstuje kvalitní med
  |  

Jak jsme vás již informovali, známku kvality Zápraží letos dostali třeba Kotkovi ze Zvánovic a jejich med. Zeptali jsme se jich, kdy je chov včel napadl a jak je to vlastně s kvalitou medu a jeho prodejem. 

Od hvězd ke včelám

Rodina Kotkovic žije ve Zvánovicích něco málo přes šest let, ale znají to zde mnohem déle: „Manželka pracuje kousek odtud na hvězdárně na Ondřejově už asi dvacet let. Na ondřejovské ubytovně Astronomického ústavu Akademie věd České republiky tehdy pobývala dlouhá léta a od roku 2004 ji sdílela se mnou a posléze i s dcerou Adélkou. S ohledem na manželčino zaměstnání jsme hledali stavební pozemek blízko Ondřejova. Volba padla na Zvánovice, kde jsme jednou v zimě během výletu na běžkách objevili čerstvě rozparcelovanou louku na okraji obce u lesa. Na tomto krásném místě teď bydlíme spolu s našimi včelkami,“ dozvěděli jsme se od Jaroslava Kotka, oceněného výrobce medu.

 

Začátky jsou snadné se zkušeným rádcem

Včely zde mají v rodině: „Manželka pochází ze včelařské rodiny. Její tatínek profesor Jaroslav Šaroun se vedle své profese klavíristy a hudebního skladatele včelařením zabývá více než 60 let, přičemž ke včelaření ho přivedl jeho včelařící otec, manželčin dědeček. Situace dozrála v roce 2013. Dne 2. 7. 2013 nastal slavnostní okamžik, kdy nám manželčin tatínek ze své včelnice z Dobřichovic přivezl první tři smetence,“ pochlubil se Jaroslav Kotek: „Včelařské začátky nejsou snadné, pokud člověk nemá zkušeného rádce. Z tohoto pohledu jsme to měli vcelku jednoduché. První úkony se včelstvy na naší včelnici prováděl manželčin tatínek a my mu asistovali. Manželka měla výhodu, protože už měla leccos okoukané z domova a měla i nějakou praxi. Já jsem začínal od nuly."

 

Med loni rozprodali snadno

Distribuce jejich medu je ještě ve hvězdách: „S prodejem medu máme malé zkušenosti. První med jsme měli teprve vloni, a to jsme jej prakticky všechen prodali prostřednictvím manželčiných rodičů, kteří mají svou síť odběratelů. Sami měli medu málo, takže svým medem nedokázali poptávku uspokojit,“ sdělil nám pan Kotek. Velmi často se kritizuje kvalita prodávaného medu v obchodech: „V některých zemích se např. včely léčí antibiotiky, a ta jsou pak obsažena i v medu. Asi největší nedostatky byly zjišťovány u medu dováženého z Číny. Laciným medem z Číny bývá pančována i produkce některých evropských výrobců. Zdá se, že pro drobného konzumenta je nejlepším řešením, když med nakupuje přímo od včelaře, kterému důvěřuje,“ nabádá Jaroslav Kotek.