Obnova varhan v Dobříši potrvá nejméně jednu pětiletku

V kostele Nejsvětější trojice v Dobříši se při vstupu naskytne nezvyklý úkaz. Jsou zde hned dvoje varhany. Na obrázku jsou větší varhany vzadu, na které se ovšem nehraje.
  |  

Na obnovu varhan v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši bude potřeba něco mezi 3 a 4 miliony. Do sbírky se zatím zapojili převážně jednotlivci. Od června se povedlo vybrat 125 tisíc korun.

Sdružení pro obnovu varhan v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši vzniklo v dubnu letošního roku s velkými ambicemi. Obnova varhan není levnou záležitostí. Lidé z Dobříšska nicméně o obnovu kulturní památky projevili poměrně velký zájem.

Varhany oživují kulturní dění

A jak to vypadá s varhany v Dobříši nyní? Při pozdvihnutí zraku na členitou kruchtu kostela Nejsv. Trojice upoutá návštěvníka kostela nezvyklý pohled. Na kůru stojí za sebou dvě varhanní skříně, ale jen v jedné z nich – v té menší, která stojí v popředí – je postaven varhanní stroj, na který se dnes hraje. Tyto malé varhánky byly do dobříšského kostela přeneseny v 90. letech z kostela sv. Vavřince v Černovičkách jako provizorium do doby stavby nových varhan, neboť původní velké varhany resp. varhanní stroj byl pro katastrofální technický stav a napadení červotočem před cca 30 lety zlikvidován. Toto provorium nicméně trvá dodnes.

„Přispívají nám převážně jednotlivci,“ sdělil ČtiDoma.cz jeden ze členů spolku Ivo Kylar. „Na základě našich dopisů, které jsem rozesílal, se nám přihlásila firma Doosan Bobcat.“ Zaměstnanci společnosti přispívají od září do 8. prosince, kdy pro ně i spolek uspořádá koncert. Pořádání kulturních akcí rovněž patří mezi činnosti, jimž se spolek věnuje. Spolek zařídí i šest koncertů pro město Dobříš, jejichž výtěžek půjde právě na obnovu varhan.

Tím však kulturní přínos nekončí. „Když budeme mít dobré varhany, tak bychom mohli získávat nadšence pro hru na varhany z místní umělecké školy,“ vyhlíží budoucnost Ivo Kylar. Kdy se varhan dočkáme? „Do pěti let bychom to mohli dotáhnout. To je ale v tuto chvíli jenom taková vize,“ říká Ivo Kylar. Odhadovaná cena varhan se zatím pohybuje mezi třemi a čtyřmi miliony. Přesnější čísla budeme znát nejspíše na začátku roku 2016. „Organolog Štěpán Svoboda, který má v rámci diecéze na starosti varhany, připravuje i vizuální podobu a technické provedení varhan. Z toho se dá odvodit, jaká bude konkrétnější cena,“ prozradil nám Ivo Kylar.

Jasné je, že spolek čeká ještě spousta práce. Většina členů se navíc chodí do zaměstnání na plný úvazek. „Činnosti ve spolku se věnuji každý večer,“ odpovídá Ivo Kylar na otázku, kolik ho obnova varhan stojí času. Než se varhan dočkáme, můžete alespoň za týden navštívit koncert pro Doosan Bobcat.

KONCERT PRO DOOSAN BOBCAT, S.R.O.

08.12.2015 - 16:30

Dobříš - Koncert pro Bobcat - 8.12.2015 v 16.30 v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši, věnován dárcům sbírky na obnovu varhan, pořádané v rámci dne sociální odpovědnosti firmy Doosan Bobcat.Více o akci


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru