Kampaň Obezřetnost se vyplatí: Mezi kapsáři jsou stále stejní lidé

Policistka, která v rámci kampaně informuje nakupující, v prodejně Albert v nákupním centru v Nových Butovicích.
  |  

Kde se nejvíce krade? A jaké jsou praktiky policistům již notoricky známých skupinek kapesních zlodějů? 

Již od roku 2011 spolupracuje Policie ČR v rámci kampaně Obezřetnost se vyplatí s firmou AHOLD CZ, která má v ČR více než 300 prodejen Albert. V období Velikonoc a Vánoc tak již poněkolikáté můžete v prodejnách slyšet audiospoty nabádající k obezřetnosti při nakupování a někde dokonce potkat policisty, kteří Vám rádi předají rady a tipy, jak se chovat bezpečně.

Organizované skupiny zlodějů z ciziny

Kampaň Obezřetnost se vyplatí                                     Na rizika kapesních krádeží v předvánočním shonu upozorňují muži a ženy z řad Policie ČR v 60 prodejnách společnosti Albert napříč republikou. Ve všech 332 prodejnách budou navíc k dispozici vizuály a audiospoty z interního rozhlasu podobně, jak jste je mohli slyšet již v minulých letech. V obchodních centrech budou v tomto období rovněž posíleny policejní hlídky, na něž se můžete v případě potíží obrátit. A aby toho nebylo málo, nakupujícím se kampaň připomene i v podobě žetonku s logem Albertu i Policie ČR. Kampaň probíhá od 2. prosince 2015 do 4. ledna 2016.

V předvánočním shonu a v obchodních centrech obzvláště se prostě krade, řeknete si možná. Zda se tato nepříjemná situace stane právě vám, však závisí právě na vašem chování. „Kapesní zloději používají stále stejné techniky,“ uvedl Ladislav Beránek z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství hl.m.Prahy.

A jaké to jsou? Podle Jana Boukala z kriminální policie se policisté po Praze setkávají již léta se stále stejnými partičkami zlodějů. „Jedním z míst, kde dochází k jejich výskytu, je Hlavní nádraží v Praze, kde využívají nastupování do vlakových souprav“ řekl Boukal. „S nabídkou pomoci přistupují k vytipovanému poškozenému. Poté, co si zapůjčí jeho zavazadlo, tak druhý člen skupiny využije situace a prohledává poškozenému další zavazadla. Zajímavostí na tom je, že pachatelé k nám přijíždějí z Polska a je jim více než 50 let. Nejsou to proto žádní nováčci a mají za sebou bohatou trestní minulost.

Další skupinou jsou mladé ženy z bývalé Jugoslávie, které využívají stísněných prostor ve vlaku, odcizují peněženky z batohů a zavazadel. Působí po celém území Prahy, hlavně v centru, kde jsou turisté. Využívají i situace v nákupních centrech, když si zákaznice odloží kabelku. Další organizovanou skupinou jsou kapsáři z řad Olešských Romů z Ostravy nebo ze Slovenska, kteří k nám přijíždějí i s dětmi. Děti vysílají za účelem krádeže v obchodním centru.Tento trend trvá několik let, ale trestní postižitelnost dětí není prakticky žádná. Poslední skupinou pachatelů jsou arabsky hovořící, kteří přisednou k poškozenému v restauraci. Prohledají odloženou bundu na opěradle a odcizí peněženku. Nemá to nic společného s uprchlickou vlnou, setkáváme se s nimi již řadu let.“

Jedním z důvodů, proč ti stejní lidé kradou již po desetiletí, jsou nízké trestní sazby, kdy zpravidla vyváznou pouze s podmínkou. Skupiny navíc operují napříč Evropou. Oběti jejich řádění často zjistí až doma, že se vrátili s prázdnou peněženkou. Po oznámení krádeže v Praze se pachatelé v době pátrání mohou již nacházet například v Budapešti. 

V pokračování si shrneme základní chyby, které děláme a jednoduché tipy, jak kapesním krádežím v maximální možné míře předejít. Více ve článku Kampaň Obezřetnost se vyplatí: Zloději nejsou vynalézaví, jen my jsme nepozorní.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru