Zubři se zpozdí, do Milovic přijedou až v neděli

Zubři přijedou v neděli...
 

Rezervace u Milovic měla dostat nové obyvatele, a to stádo zubrů. Bohužel, v pondělí nepřijeli, jejich dodávka se opozdila, a tak je zde prý můžeme čekat až v neděli.

 

Polsko zubry nepustilo

Stádo má čítat sedm samic a jednoho samce, který dorazí až později. Stádo mělo dorazit již v pondělí, ale v Polsku nastaly problémy: „Polská strana nám bohužel během dneška oznámila, že se polským veterinárním orgánům nepodařilo v pátek odpoledne propojit s celoevropským systémem evidujícím transporty zvířat a proto nemohli pondělní transport zubrů zanést do systému a povolit,“ informoval Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která rezervaci v Milovicích zabydluje.

 

Za sucha bude transport zubrů snadnější

O víkendu by mělo být suché počasí, což je pro přepravu zubrů výhodnější: „Protože je terén v rezervaci pro transportní kamion náročný, měl by být příjezd zvířat za sucha snadnější. Zubři přijedou v transportních bednách, každou z nich bude třeba z nákladního vozu nakladačem sundat. Zvířata budou z beden vypuštěna po zvednutí padacích dvířek,“ dodal Dalibor Dostál. Další termín je již znám: „Kolegové z Polska potvrdili, že zubři přijedou do bývalého vojenského prostoru Milovice, lokalita Traviny za Golfem Benátky nad Jizerou, v neděli 6. prosince kolem 13. hodiny.“

 

Zvířata pomáhají stepi kultivovat

V bývalém vojenském prostoru Milovice je od ledna letošního roku stádo divokých koní pocházejících z anglického Exmooru. V říjnu k nim přibyli zpětně šlechtění pratuři dovezení z Holandska. Úkolem velkých kopytníků je spásat vzácné stepi, které by jinak zarostli náletovými dřevinami a křovinami.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru