Zubři jsou tu! V Milovicích se už kamarádí s pratury a divokými koni

Zubři dorazili do Milovic
 

U Milovic vznikla ojedinělá rezervace, kam byli již vypuštěni pratuři a divocí koně. Nyní k nim s malým zpožděním přibylo ještě sedm samic zubra.

 

Vypouštění s prodlevou

Zubři měli zpoždění, původně měli dorazit již na začátku týdne, ale v Polsku, odkud pocházejí, se nepodařilo je včas správně odbavit. V neděli měli být vypouštěni v jednu hodinu, ale nakonec si museli všichni na prvního vypuštěného zubra pár hodin počkat. Cestu komplikovalo v posledním úseku také bahno, které se utvořilo po lijáku. První dva zubři tak byli vypuštění těsně před šestnáctou hodinou. Přepravní bedny otevřeli hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a přední český biolog David Storch.

 

Zubři nebyli plaší

Zubři prý neměli s adaptací problém: „Největším překvapením bylo, že ze všech tří druhů zvířat, která jsme v rezervaci letos vypouštěli, byli zubři nejméně plaší. Přestože byli odchyceni v polských rezervacích, a nikdy nežili v zajetí, po otevření beden před lidmi neutíkali a několik minut stáli v blízkosti více než stovky diváků. S příjezdem divokých koní, kteří před lidmi okamžitě odběhli do vysoké vegetace, se to nedalo srovnat,“ porovnává Dalibor Dostál z České krajiny, která se o rezervaci v Milovicích stará. Zbývajících pět zvířat bylo vypuštěno ještě později, někteří z nich se ale neustále vraceli na místo, kde byli vypuštěni, což poněkud komplikovalo vypouštění ostatních zvířat. Nyní je tedy všech sedm samic na míst, za pár měsíců je doplní ještě samec.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru