VIDEO: Petarda dětem do ruky nepatří. Podívejte se, co vám výbuch udělá s prsty!

Petardy, dělbuchy a světlice jsou i nejčastější příčinou požárů na přelomu roku.
  |  

Svátky klidu a míru se kvůli neopatrnosti mohou snadno změnit ve svátky hrůzy a zmaru. Totéž platí i o oslavě Nového roku. Rizika a následky neopatrného jednání ukazuje video, které vzniklo ve spolupráci Středočeských hasičů a Policie ČR.

Adventní čas i oslavy Vánoc a Nového roku jsou situacemi, v nichž bychom měli dbát zvýšené opatrnosti. Možná si říkáte, že Vám se to nestane. Statistiky však hovoří jinak. V loňském prosinci vyjížděli hasiči k 1350 požárům, z nichž velkou část způsobily adventní věnce. Kapesních krádeží se zase letos odehrálo téměř 10 500. Situace, kdy vás okrade zloděj při čekání ve frontě, nebo si nedopatřením zapálíte byt, obvykle nelze přičítat náhodě. Totéž platí pro petardy v rukou dětí nebo o silvestrovské půlnoci již řádně podnapilých dospělých.

Odpalování petard v podnapilém stavu může být i trestným činem!

Kolikrát hořelo během loňského Silvestra? V Praze a Středočeském kraji bylo na přelomu let 2014/2015 poměrně živo. 31. prosince 2014 vyjížděli hasiči k 34 událostem v Praze a 33 ve Středočeském kraji. Víckrát zasahovali požárníci v Moravsko-slezském kraji, kde řešili 52 událostí. Většina těchto požárů, při nichž hořely odpadkové koše, kontejnery, stromy, keře nebo věci na balkonech, nepřekvapivě způsobila právě zábavní pyrotechnika.

Málokdo přitom ví, že odpalování pyrotechniky pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, může být klasifikováno jako přestupek. Pokud při neopatrném zacházení s pyrotechnikou někomu ublížíte, může se jednat dokonce o trestný čin.

Co se týče pyrotechniky v rukou dětí, velmi málo nebezpečná pyrotechnika zařazená v kategorii 1 je prodejná až osobám starším 15 let. Rovněž je potřeba upozornit, že do této kategorie v žádném případě nepatří kuličky nebo bouchací petardy. Jedná se o pyrotechniku, která je při dodržení návodu použitelná dokonce uvnitř budov. Málo nebezpečné výrobky použitelné venku patří do rukou osobám starších 18 let, středně nebezpečné by vám měli správně prodat až od 21. Výrobky představující velké nebezpečí nepřísluší dokonce „amatérům“ používat vůbec. Správně je může koupit pouze osoba s osvědčením o odborné způsobilosti od Českého báňského úřadu, což je správní orgán v oblasti výbušnin.

O tom, co všechno byste měli dodržovat při zacházení s adventním věncem, jsme psali ve článku:

O preventivních akcích policistů a jejich radách, jak se v předvánočním shonu nestát obětí kapesních krádeží jsme informovali hned na pokračování:

Shrnutí s praktickými ukázkami (např. toho, co udělá petarda, pokud ji včas nepustíte z ruky) i příklady ze života (jak domácí zvířátko sporák zapnulo) můžete vidět v následujícím videu, které připravil Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje a Policie ČR. Portál ČtiDoma.cz vám přeje poklidné prožití a přežití vánočních svátků i příchodu Nového roku!

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru