Babiš se chová nestandardně, zlobí se středočeští starostové

Babiš není hrdina
  |  

Poslanci odsouhlasili změnu, díky níž se obcím sice zvýší podíl z DPH, ale přijdou o 30 % daň z příjmů fyzických osob. Některé středočeské obce kvůli tomu prodělají miliony. Starostové si stěžují rovněž na nestandardní přístup Ministerstva financí ČR při prosazování novely zákona.

Podle novely schválené poslaneckou sněmovnou vzroste podíl obcí z vybrané DPH z 20,83 na 21,4 %. Obce však bez náhrady přijdou o 30 % daň z příjmu fyzických osob. (Novelu zákona jsme podrobněji vysvětlovali ve článku Obce s vysokým počtem živnostníků přijdou o peníze.) Jak na zákon, který začne platit v roce 2017, nahlížejí středočeští starostové?

Starosta Jenštejna: Ministerstvo financí obešlo Svaz měst a obcí ČR

 „Vážím si práce Svazu měst a obcí ČR, který se na této novele dlouhodobě podílel,“ uvedl pro ČtiDoma.cz starosta obce Jenštejn Norbert Hlaváček. „Bohužel Ministerstvo financí ČR nestandardním krokem obešlo v meziresortním připomínkovém řízení právě Svaz měst a obcí ČR, který se problematice rozpočtového určení daní dlouhodobě věnoval. Proto se nepodařilo naplnit jeden z hlavních požadavků, aby po novelizaci zákona nebyla situace žádného ze zastupovaných měst a obcí horší než před ní,“ říká starosta obce s více než tisíci obyvateli, která by podle analýzy Ministerstva financí měla přijít o 138 tisíc korun. (Jak jsme ovšem psali, tato analýza pravděpodobně není dvakrát nejpřesnější. O důvodech se dočtete zde.)

Starosta Černošic: Podle ministra Babiše si nemáme na co stěžovat

Svou zkušenost přímo s ministrem financí Andrejem Babišem ČtiDoma.cz popsal také černošický starosta Filip Kořínek: „Změna u DPH přinese Černošicím 1 milion Kč navíc, ale ztráta podílu na dani fyzický osob znamená mínus 6-7 milionů. Návrh s námi nikdo nekonzultoval. Pan Babiš si poté, co jsem ho kontaktoval, nechal zjistit stav našich účtů. Argumentuje tím, že si nemáme na co stěžovat.

Stav na účtu je ale výsledkem seškrceného rozpočtu v minulých letech. Příští rok budou všechny tyto úspory použity na městské investice. Případnou ztrátu ve výši 6 milionů ročně je třeba poměřovat s pravidelnými každoročními výdaji - např. 1 milion Kč na podporu dění a kulturu, 2 miliony Kč na veřejné osvětlení nebo 2 miliony v investičním fondu školy apod. A hlavně smysl celé změny zákona měl být opačný - obcím pomoci!" říká Kořínek.

Černošice si pohorší i podle analýzy. Téměř sedmitisícové město by mělo v roce 2017 přijít o 2 miliony 322 tisíc korun.

Malé obce, které vyberou ještě méně

Problémy budou mít i menší obce. Třítisícový Buštěhrad podle analýzy přijde o 118 tisíc korun. „Jen za letošní rok jsme na motivační části daně z příjmu fyzických osob získali cca 1 630 tis. Kč, o které díky novele zákona o rozpočtovém určení dani od roku 2017 přijdeme. Zvýšení příjmu z DPH lze předpokládat ve výši cca 500 tis. Kč. Takže pro naše město to bude znamenat snížení celkových daňových příjmů,“ říká rozpočtářka města Kateřina Linhartová.

„Z našeho pohledu je celá záležitost velmi nesystémová a bylo by třeba rozpočtové určení daní pro obce vrátit a udělat to pořádně,“ vyjádřil se pro ČtiDoma.cz starosta Nenačovic Lubomír Sochr, jehož obec by v roce 2017 měla přijít o 45 tisíc korun. Nenačovice mají 278 obyvatel.

Na velikosti nezáleží

Podle analýzy ministerstva financí však velikost obce nehraje příliš velkou roli. Například obec Hřebeč je velikostí srovnatelná s Buštěhradem. Na rozdíl od něj si ale o 218 tisíc polepší. Nevelká obec s 586 obyvateli Neumětely by rovněž měla být bohatší o 80 tisíc.

Příčiny tedy tkví jinde. Podle poslankyně Věry Kovářové z Chýně na novelu doplatí města s velkým počtem vydělávajících živnostníků. (Podrobněji nám svůj názor popsala ve článku Obce s vysokým počtem živnostníků přijdou o peníze).