Jízdenka z Kladna do Prahy, která by platila i pro pražskou MHD, nebude

Středočeský kraj uznal námitky města Kladna. Rozhodující bude nyní dohoda mezi Hlavním městem Prahou, Středočeským krajem a dopravci.
  |  

Podle finanční analýzy města Kladna by většina cestujících ve finále neušetřila. Kladenští dopravci se do pražské integrované dopravy nezapojí. Je v dohlednu řešení?

 

Na konci října jsme vás informovali o možnosti, že by se autobusy z Kladna zapojily do pražské integrované dopravy. Cestující by tak využili jednu jízdenku na celé trase Kladno - Praha i při dalším pokračování pražskou MHD. Ředitel ROPIDU Tomčík sliboval úsporu až 16 Kč na jednu cestu. Pražský radní Dolínek zase doufal v přilákání cestujících, kteří pro tuto cestu dnes raději volí automobil. (Více ve článku Doprava mezi Kladnem a Prahou: Ušetříme a zmizí duplicitní spoje?.)


Pražské tarify by platily pro MHD v Kladně


Jak se však ukazuje, vše není tak růžové, jak se zdálo. Primátor města Kladna Milan Volf si nechal vypracovat cenovou analýzu. Z ní vyplynulo, že cestující, kteří dojíždějí do Prahy za prací by sice ušetřili na jízdném, zároveň by se však kladenská MHD musela řídit tarify pražské veřejné dopravy. Většina z 8 milionů cestujících ročně by si tak naopak připlatila.

Čtěte také: Velká Chuchle nesouhlasí se změnou trasy autobusů


V Kladně by hrozil kolaps MHD 


Doprava v Kladně je navíc napojena na Středočeskou integrovanou dopravu. Vyjmutím z dosavadního systému by tak hrozil dopravní kolaps. Dále nebylo jasné, kdo by hradil ztrátu dopravcům ve výši minimálně 60 milionů za zapojení do systému pražské integrované dopravy a s tím spojeného snížení jízdného. 

Čtěte také: Za dopravní kalamitu na Zbraslavi mohou rozhodnutí magistrátu


Do PID se integrují pouze komeční linky Praha - Kladno


Z tohoto důvodu proběhla v úterý 12. ledna schůzka vedení města se zástupci Středočeského kraje. Podle primátora Milana Volfa Kladno nechtělo především ohrozit svou městskou hromadnou dopravu, v jejímž rámci se připravuje jízdné za korunu pro důchodce a žáky základních a středních škol. "Propojením s PID bychom fakticky ztratili kontrolu nad cenami jízdného v naší MHD, což bylo naprosto nepřijatelné,“ uvedl primátor města Kladna.

Kraj námitky města Kladna uznal. Do Pražské integrované dopravy by se nakonec měly zapojit pouze komerční linky Kladno - Praha. Další jednání budou probíhat ještě mezi Středočeským krajem, Prahou a dopravci. K uvedeným změnám se možná přistoupí již letos v létě.