Kobra zachránila 4,1 miliardy. Středočeská přes tři čtvrtě miliardy

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci ohledně vyhodnocení činnosti projektu Kobra.
Zobrazit fotogalerii (7)
 

Speciální tým k odhalování daňové kriminality slaví úspěchy. Letos se předvedli i středočeští a pražští policisté, kteří zachránili 100 milionů korun u jednoho jediného případu. Úspěchy Kobra prezentovali na tiskové konferenci i premiér Bohuslav Sobotka s ministrem financí Andrejem Babišem, kteří stáli v dubnu 2014 u zrodu celého projektu.

 

Bič na neplatiče daní

Co je to Kobra? Nemá vlastní budovy, nemá zaměstnance, nemá dokonce ani korepondenční adresu, protože není institucí, ale metodou práce. Na projektu Kobra spolupracují finanční a celní správa s Policií ČR. Dne 11. dubna 2014 byla uzavřena Dohoda o spolupráci, výměně informací a koordinaci mezi Ministerstvem financí a Ministerstvem vnitra, konkretizovaná prováděcím protokolem z 13.6.2014. V červnu 2014 rovněž došlo k zahájení formální činnosti Centrální Kobry navazující na součinnost probíhající od jara 2014. Od ledna 2015 zahajuje činnost Regionální Kobra.

Daňovou Kobru tvoří tým policistů, celníků a pracovníků Finanční správy. Společně brojí proti daňové kriminalitě. Podle premiéra Bohuslava Sobotky se tímto modelem inspirovali na Slovensku. Od dubna 2014, kdy Kobra vznikla, až do dnešního dne se povedlo zachránit 4,1 miliardy korun.

Jenom pražská Kobra zajistila více než 100 milionů

Od ledna loňského roku navíc funguje Regionální Kobra, v jejímž rámci spolupracují krajská policejní ředitelství s regionálními orgány celní a finančí správy. "Musím říct, že jednotlivé regiony velmi akcelerovaly," uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý. "Mohu pochválit regiony jako je Zlínský kraj, hlavní město Praha, která v druhém pololetí zajistila hodnoty více jak sto milionů korun." 

Z letošních případů připomínáme např. případ s krycím jménem ŽRALOK. Týmy pražské a středočeské kobry v jeho rámci zajistily majetek v hodnotě 100 milionů korun. Obviněný krátil daň z přidané hodnoty v souvislosti s poskytováním služeb v oblasti reklamy. Za tímto účelem vytvořil už v roce 2014 řetězec obchodních společností. 

Policisté z Regionální Kobry zajistili v uplynulém roce celkem 847 milionů korun. Premiér Bohuslav Sobotka vyjádřil Daňové Kobře jednoznačnou podporu v dalším působení.