Zeleneč má svého mistra v jachtingu. Splní se mu olympijský sen?

  |  

Zeleneč, obec kousek od Prahy, se může pochlubit, že má svého šampiona, a to v jachtingu! Dan Bína začal závodit přes to, že je od roku 1989 upoután na vozík, a to i mezi zdravými, i mezi hendikepovanými. V současné době ale dělá všechno pro to, aby se mu splnil sen o  paralympiádě v Riu!  Podaří se?

Jak jste se úplně původně dostal k jachtingu?

Jako kluk jsem vcelku pravidelně jsem trávil prázdniny u babičky na Lipně. Strýc tam měl loď třídy Pirát. A odsud byl jen krok k náboru děcek do jachtařského klubu KOH-I-NOOR.

 

Jak těžký byl návrat po havárii, s čím konkrétně jste bojoval? Jak těžké je v tomto stavu ovládat jachtu?

Po havárii mne čekalo dvouleté kolečko po špitálech, později rehabilitační ústav v Kladrubech. Po návratu domů byl plán vcelku jasný, dodělat maturu. Pak přišla vejška (nedodělaná), práce a vlastně vcelku normální život. Na loď jsem se vrátil až po 15 letech. Když přišla do Čech lodní třída 2.4. Tato byla původně „normální“ třída pro zdravé jachtaře. Jelikož se jedná o malou kýlovku, je vhodná i pro hendikepované, tedy po pár úpravách. Loď je vcelku vychovaná, dobře ovladatelná. Prakticky nepřevratitelná, ovšem dá se zalít!

Kde trénujete?

Máchovo jezero, Lipno, Ijsselmeer.

Žijete v Zelenči, je zde bezbariérové prostředí? S čím zde nejvíce bojujete?

Nebojuji. Možná momentálně občas se zasněženým parkovištěm. Zeleneč má pro mne všech 5 P. A jako bonus úžasné cyklostezky. Maximálně ty tři schody do místní restaurace...

Jak chcete dosáhnout olympijského snu, co vám chybí?

Úkol splněn, nominace vyjeta! Asi teď mne může zastavit jen rozhodnutí od zeleného stolu (nominace ještě není potvrzena Českým Paralympijským výborem) nebo zdraví. Takže teď jsem ve fázi shánění financí na materiál a trénink …... tudíž vcelku všední starosti.

 

Dan Bína se narodil v roce 1970 v Českých Budějovicích. Se závodním jachtingem začal v roce 1982 na juniorské lodní třídě Cadet a posléze přešel na lodní třídu Evropa. Od roku 1989 je po autohavárii upoután na invalidní vozík. Návrat k jachtingu se konal až roku 2003, kdy začal závodit na lodi třídy 2.4mR. V letech 2009-2011 a 2016 získal unikátní dvojí status reprezentanta České republiky, a to jak mezi hendikepovanými sportovci pod hlavičkou České asociace tělesně hendikepovaných sportovců, tak i mezi zdravými jachtaři pod hlavičkou Českého svazu jachtingu.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru