Čím je lákají? V Čelákovicích evidují zvýšený přísun šachistek!

Šikovné čelákovické šachistky
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Aby ženy hrály šachy není pravda až tak obvyklé. V Čelákovicích tento úžasný sport objevily právě ženy a dívky. Hrají zde malé holčičky, ale i maminky. Na posledním turnaji hrálo 12 čelákovických dětí a z toho bylo 7 holčiček! Proč tomu tak je, jsme se zeptali Roberta Kubíčka z místního šachového sdružení.

Jaká je tradice šachu v Čelákovicích?

To je poměrně ošemetná otázka. O historii zdejšího šachu toho mnoho nevím. Lépe by odpověděl pan Hájek, který obnovuje s panem Mrozinskim čelákovickou šachovou kroniku. Historie sahá do doby prvorepublikové, po revoluci zde byla asi 10 let přestávka. Já jsem zde jen krátce, asi 3 roky. To, ze se tu teď roztrhl pytel s děvčaty je zvláštní úkaz, shoda okolností. K děvčatům pak ještě asi tolik - v kroužcích evidujeme celkem cca 35-37 děti. Z toho je 9-10 děvčat.

 

Jak jsou na tom tedy místní ženy a dívky?

Mezi dospělými šachistky tedy oficiálně nejsou. I když od cca léta vidím zvýšený zájem právě u maminek a věřím, ze dříve nebo později šachy vezmou vážně a nebudou se bát se organizovat.

 

Jaké jsou vaše úspěchy?

Úspěchy jsou ted postupné. Pro srovnání - na regionálním přeboru v Poděbradech 2014 jsme si odváželi jednu bronzovou medaili. O rok později bylo těch medaili tuším 7, z toho dvě zlaté. A perlou pak byla organizace vlastního turnaje 5.12.2015 - a ten pro naše barvy v rámci regionu dopadl výtečné. Celých 11 medaili z 21 zůstalo doma.

 

O tom, jaká jsou specifika šachu v dámském podání, se mohou nejenom ženy a dívky dozvědět 14. dubna, kdy se od 17:30 koná v Městském muzeu v síni Jana Zacha přednáška Šachy pro mámy a holky.