Seniorka zahnala podvodníky na útěk

Identikit ženy odpovídá skutečnému vzezření ze 70 %.
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Berounská důchodkyně se stala obětí podvodníků. Sehranou dvojici však čekalo překvapení. Babička se obalamutit nenechala. Místo toho zavolala policii.

Babičko, kam jedete?

O tom, že důchodce se nevyplatí podceňovat, se přesvědčili muž a žena v Berouně. 85letá stařenka čekala 3. března na autobus na zastávce U Černého koně. V 9:45 k ní přistoupil malý muž. Ptal se jí, zda jede domů. Babička mu to odmítla říct, tak zase odešel.

 

Snažili se zjistit, kde má ukryté peníze

Policie varuje především starší občany, aby v žádném případě do svých obydlí nevpouštěli žádné cizí osoby. Jakékoliv přeplatky energií se nepředávají tímto způsobem. Vždy poštovní poukázkou nebo prostřednictvím bankovních transakcí. Pokud by lidé měli pochybnosti o legitimitě pracovníků, kteří provádějí odečty, mohou kontaktovat příslušný městský nebo obecní úřad, jehož pracovníci mohou tuto skutečnost ověřit. Zároveň lze kontaktovat přímo konkrétního dodavatele energií, který má o svých pracovnících přehled a vedou jejich evidenci. Jestliže se některý ze seniorů obává být s takovýmto pracovníkem v době odečtu sám, doporučujeme požádat příbuzné nebo sousedy o součinnost.

Okolo desáté dorazila do svého domova v Jungmannově ulici. Ve chvíli, kdy vešla na pozemek, na ni zavolala neznámá žena. Seniorce tvrdila, že je pracovnicí vodáren a přišla provést odečet vodoměru. Babička ji tedy pustila do sklepa.

Žena po ní následně chtěla občanský průkaz. Tvrdila, že jí nese přeplatek za vodu. Vytáhla dvoutisícovku a chtěla po důchodkyni, aby jí vrátila tisíc korun. (Jedná se o poměrně oblíbený trik podvodníků, při němž zjistí, kde má senior ukryté peníze. Více se dozvíte ve článku Spoluautorka Šmejdů vyrazila v Praze do boje.)

Stařenka nechtěla ženu pustit do bytu, ale ta se jí tam drze vecpala. Přitom se jí pořád snažila přesvědčit, aby jí přinesla peníze. Babička ale nikam nešla. Řekla pouze, že má doma v drobných méně než tisíc korun. Trvala na tom, ať jí přeplatek pošlou poštou.

Čtěte také: Šmejdi motali hlavy seniorům na předváděcí akci v Berouně

 

Na babičku si nepřišli

 Na to žena prohlásila, že se musí poradit s kolegou. K překvapení důchodkyně venku stál muž, kterého předtím potkala na autobusové zastávce. Když na to upozornila, oba dva raději rychle odešli. Bystrá babička zavolala policisty a vše jim popsala. Policisté sestavili identikity dvojice. V případě ženy odpovídá ze 70 %, u muže z 80 %.

Čtěte také: Šmejdi zase útočí, dostali pokutu dva miliony

Popis pachatelů:

  • žena 168 cm, tmavé pleti, černé vlasy vyčesané do drdolu, oblečena do tmavých kalhot a tmavého kabátu do pasu, nemluvila dobře česky
  • muž 160 cm, silnější postavy, oblečen do dlouhého tmavého kabátu, délky zhruba ke kolenům, na hlavě měl tmavou kšiltovku, hladce oholený obličej, mluvil špatně česky

V současné době po této dvojici policisté pátrají a žádají veřejnost o pomoc. Jakékoliv informace vedoucí k jejich ztotožnění, nebo skutečnosti týkající se jejich výskytu, nebo kdokoliv se stal terčem jejich jednání nechť se obrátí přímo na policisty z Obvodního oddělení Beroun, nebo na jakoukoliv policejní služebnu, nebo na linku 158.

Čtěte také: 150 stoletých staříků žije v Praze a okolí