Den ve znamení Tibetu: Co si o tom myslí lidé?

Názory na tibetské vlajky se různí. Podle některých bychom měli vyjádřit solidaritu i s dalšími státy, jiným připadá, že máme vlastních problémů dost.
  |  

Tibetská vlajka se třepotá na stovkách radnic napříč republikou. Jedná se o připomínku tibetského povstání proti čínským okupantům, které proběhlo před 57 lety. Co si o této iniciativě radnic myslí Pražané a Středočeši? Vnímají vlajku jako vyjádření solidarity, nebo prázdnou pózu?

K 10. březnu 2016 uplynulo přesně 57 let od tibetského povstání proti čínské okupaci, které bylo krvavě potlačeno. Letos podobně jako v minulých letech vyvěšuje jako připomenutí těchto událostí řada obcí tibetskou vlajku nad radnici. K akci se připojilo i sto středočeských radnic. Souzní ale názory politiků s tím, co si myslí jejich voliči?

 

Aféra s pandou

Co se vyvěšování tibetských vlajek týče, sešly se nám převážně kladné reakce. „Vnímám to pozitivně, obzvlášť teď po té komedii s pražským magistrátem a pandou,“ říká Tereza z Dobřichovic. Reakcí, které připomněly spolupráci Prahy a Číny, v rámci níž magistrát musí souhlasit s politikou jednotné Číny, chce-li do zoo pandu, se sešlo hned několik.

Čtěte také: Diskuze o uprchlících: Jsme xenofobní národ?

 

Úřad nemá právo na názor

Podle jiných radnice na vyjádření názoru na mezinárodní politickou situaci naopak právo nemají. „Jsem PROTI. Městský úřad se má zabývat správou a rozvojem města. Ne zastávat postoj v rámci zahraniční politiky nebo mezinarodních vztahů. Pokud se však podíváte na lidi, co tam sedí, nepřekvapí Vás, že prosazují tento OSOBNÍ názor. Pokud chtějí, ať si věší vlajky ze svých oken a balkónů, ale vyjadřovat jménem úřadu svůj osobní názor nemají,“ rozohnil se Miroslav ze Zbraslavi.

Čtěte také: TGM – první československý prezident slavil 7. března narozeniny i svátek

 

Zažili jsme okupaci. Tibetu fandíme

Miloš z Čelákovic naopak své radnici fandí: „Je to rozhodně dobře! Jsem velice rád, že se vedení naší radnice takto hlásí k odporu proti čínské invazi do Tibetu a navazuje tak na Havlovo poselství.“ Řada sympatizantů si nemyslí, že by se vyvěšením vlajky něco změnilo, zdůrazňují však symbolický význam tohoto aktu.

„I tady za okupací lidé umírali a okupantům je třeba se postavit aspoň tou symbolickou vlajkou. V Tibetu se mniši na protest upalovali. Na druhé straně si nedělejme iluze - Číňani si z toho nic dělat nebudou a my je podpoříme asi tak každým třetím výrobkem, co koupíme,“ říká Irena z Lipenců. „Sympatizuji, ale je to takový werichovsky odboj doma pod peřinou. Na jistotu,“ myslí si Tomáš z Roztok.

Některé oslovené naše otázka vyloženě překvapila.„Neměla jsem o tom ani páru, takže to jde docela mimo mě. No, negativně to nevnímám, ať si vyvěšují, co chtějí,“ řekla ČtiDoma.cz Katka z Mirošovic.

A co si o tibetských vlajkách na radnicích myslíte vy? Na názory starostů se můžete podívat ve článku Vlajku Tibetu vyvěsí stovka středočeských radnic.

Čtěte také: Barrandovské terasy, místo plné emocí a zašlé slávy

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru