Odtrženi od světa. Tak vypadá doprava v Lipencích

Z chatové osady Kazín se můžete na nejbližší autobusové zastávky projít až dva kilometry.
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Do Lipenců v současné době jezdí jediná autobusová linka. Z nejvzdálenějšího místa v chatové osadě Kazín to mají lidé na autobus až dva kilometry. Kromě chatařů a zahrádkářů zde přitom žije mnoho stálých obyvatel. Nesnadnou dopravní situaci možná vyřeší nová linka minibusu 243 a prodloužení linky 129.

Cesta do městské části Praha Lipence vyžaduje pečlivou přípravu. Rozhodnete-li se využít městskou hromadnou dopravu, máte jedinou šanci při cestě ze Smíchovského nádraží. Autobus 241 jezdí v patnácti až třicetiminutových intervalech. Místním se cesta na autobus může pěkně protáhnout. Z nejhůře přístupného místa v Kazíně ujdou na autobus až dva kilometry.

 

Chatová osada s tisícovkou stálých obyvatel

V Kazíně ale nebydlí jen chataři. Lipence mají oficiálně 2 632 obyvatel. Podle Sčítání lidu, domů a bytů z roku 2011 v Lipencích ale žije dalších tisíc obyvatel, kteří zde nemají přihlášené trvalé bydliště. Velká část z nich přitom bydlí právě v chatové oblasti Kazín. Podle starosty Lipenců Michala Popka se jedná převážně o rodiny s dětmi.

 

Minibus obkrouží celé Lipence

Starosta proto plánuje zavedení autobusové linky 243, která by jezdila v trase Kazín – Lipence – Dolní Černošice. Zajistila by tak dopravu v rámci celých Lipenců. Z důvodu hůře přístupných lokalit by na lince měly jezdit pouze minibusy.

„Obratiště bude na Kazíně na "plácku", stanice na Oddechové u odbočky k bývalé pískovně, na konečné 241, v úpatí Dolnočernošické při Černošické. Druhé obratiště je situováno na Dolnočernošická u Husova kamene,“ říká starosta Lipenců Michal Popek a dodává: „Jakmile bude majetkově vyřešeno vlastnictví pozemku (parkoviště) u Černošické lávky, je provozovatel připraven zvážit umístění další zastávky zde. Plánovaný termín zahájení provozu je v červnu 2016.“

 

Prodloužení linky 129

V jednání je rovněž prodloužení linky 129, která v současnosti končí Na Baních. „Zkoušíme domluvit, zda by linku neprotáhli až k nám. Lidé by mohli chodit na autobus směrem dolů ulicí Jílovišťská,“ uvedl pro ČtiDoma.cz Michal Popek.

Jaké nás čekají další dopravní změny? Na pozoru by se měli mít např. řidiči, kteří využívají dálnici D5. Ta se momentálně rekonstruuje, zanedlouho dojde i k uzavření dvou exitů. Více informací najdete v článku Opravy na dálnici D5. Dělníci uzavřou exity 14 a 18. Aktuální dopravní omezení trápí i Zbraslav. Kudy momentálně vedou objízdné trasy, zjistíte v článku Pro řidiče se uzavře přejezd v Radotíně a most ve Zbraslavi. Doprava je velmi diskutovaným tématem také v Líbeznicích, odkud velmi často jezdí autobusy do Ládví. Na protest dokonce vznikla iniciativa "Ládví není autobusák". Více v článku Zahradnictví, doprava, rekonstrukce - to jsou Líbeznice


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru