V Milovicích to je žije. Po hříbátkách se narodilo mládě pratura

Zobrazit fotogalerii (3)
21.04.2016 - 18:47  

V milovické rezervaci uvítali další přírůstek. Po třech hříbatech, která zde přišla na svět, zde uvítali také mládě pratura, který zde žije s divokými koňmi a zubry. 

Mládě pratura se narodilo ve čtvrtek v půl dvanácté před polednem, šlo o první porod pratura v České republice, na místě tedy byla obezřetnost: „O porodu byl rovněž informován veterinární lékař, který byl připravený přijet v případě komplikací,“ uvedl Karel Bendl ze Správy městských lesů.

 

Mělo se k světu

Mládě bylo hned čilé: „Samice byla v té době sama několik desítek metrů od zbytku stáda. Ve 12:00 hodin se již olízané mládě pokoušelo o první napití od své pratuří maminky. To se mu asi po čtvrthodině podařilo,“ dodal Karel Bendl.

 

Zvířata jsou vyšlechtěná

Pratuři vyhynuli v 17. století a byli zpětně vyšlechtěni. Stádo v Milovicích je první ve střední a východní Evropě. Do Milovic přijel jeden samec a pět samic loni v říjnu z Nizozemí. V Milovicích jsou zvířata, která jsou tři generace po začátku šlechtění.

 

Porod bez problémů není samozřejmostí

Porod tohoto zvířete tedy rozhodně nebyl takovou samozřejmostí: „Jsme rádi, že samice zvládla porod bez problémů. Až dosud poutalo pozornost návštěvníků rezervace devět hříbat, nyní mohou na pastvině vidět také mládě zpětně šlechtěného pratura,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina, která se o milovickou rezervaci stará. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru