V Počernicích a Běchovicích pozor na divoká prasata. Jak to řešit, se doposud neví...

Počernice a Běchovice trápí divoká prasata...
 

V Horních a Dolních Počernicích nebo v Běchovicích není výjimkou, že zde narazíte na divoké prase o váze několika set kilogramů. Situace už je tak vážná, že se jí městské části zabývaly na zvláštní schůzce. Jak vše řešit, se ale stále neví...

Divoká prasata se v poslední době přemnožila na mnoha místech České republiky, překvapivě není výjimkou ani hlavní město.

 

Prasata zde byla odedávna

V Dolních Počernicích prý bývala viděna divoká prasata odedávna: „Prasata v Počernicích vždycky byla. Stejně jako srny. Jako malý pamatuji v lese nad Vičicí i muflony,“ říká místní rodák Jan Pokorný.

 

Letos jich je výrazně více

Přesto si mohli místní všimnout, že prasat letos výrazně přibylo, takže jsou vidět na místech, kde by je nikdo nečekal, například nedaleko od supermarketu Albert, kde je viděl náš čtenář. „Zvýšený počet divoké zvěře nese dlouhodobě negativní důsledky na stav nově zakládaných lesních a travních porostů, ale i škody na soukromém majetku občanů, kteří se kromě jiného potýkají i s obavami z přímých střetů s divokou zvěří,“ uvádí zástupci městské části Dolní Počernice. Ostatně minulé léto jeden divočák potrhal jezevčíka návštěvníka lesa tak, že se ze střetu již nevzpamatoval.

 

Schůzka řešení nepřinesla

V polovině dubna tedy městské části Horní Počernice, Dolní Počernice a Běchovice svolaly schůzku, na které ještě pozvaly zástupce myslivců, magistrátu a Lesů hlavního města Prahy. Bohužel, žádný výsledek a konkrétní návrh na řešení situace s přemnoženými divočáky z této schůzky nevzešel. Starostové Dolních Počernic a Běchovic Zdeněk Richter a Ondřej Martan však uvažují, že na řešení situace uvolní finanční příspěvek. Ten by dostali myslivci nebo ten, kdo by přišel s podnětným návrhem na řešení situace.

 

Jsou divoká prasata nebezpečná? Kolik se jich v současné době v naší blízkosti pohybuje? A jak se chovat při setkání s nimi? Na tyto otázky vám brzo přineseme odpovědi od odborníků.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru