Unikly z čelákovické slévárny škodliviny? Slévárna prý místní neodškodní

Čelákovická slévárna má problémy s místními...
  |  

Naplno se opět rozhořel boj čelákovických proti místní slévárně Tos-Med. Ta prý poškozuje životní prostředí tím, že vypouští do ovzduší a vody nečistoty. Slévárna se brání, prý má limity v pořádku a poslední únik byl chyba filtru. Již nyní je však jasné, že poškozené místní neodškodní. 

 

Jak jsme vás již informovali, z čelákovické slévárny Tos-Met unikly do ovzduší tuhé látky, které poničily lak vozidlům v celém okolí. Nyní se místní obávají, že do ovzduší unikly také další škodliviny, které mohou mít špatný vliv na zdraví. Slévárna vše ale popírá: „Na základě vzniklé situace a na přímou žádost města došlo včera k neplánované kontrole České inspekce životního prostředí v TOS-MET, slévárna a. s., ani tato kontrola neprokázala únik chemikálií či nadměrného množství TZL do ovzduší,“ uvádí ředitelka slévárny Dagmar Vejvodová.

 

Slévárna je odškodnit nechce

Čelákovický starost Josef Pátek vyzval místní, aby posílali fotografie poškozeného laku na vozidlech s nadějí, že slévárna je odškodní. Nyní je jasné, že to nemá slévárna v plánu: „Je nám líto, pokud došlo k nějakým hmotným škodám, nicméně naše společnost v této věci nemá přímé zavinění a není tak možné žádat náhrady škody,“ uvedla Dagmar Vejvodová.

 

Hrozí soudy?

S tím se ale město nechce smířit, podle starosty vznikla příčinná souvislost mezi jednáním slévárny a poškozením vozidel, kterých ale rozhodně není málo. Vše ještě projedná rada města, v nejhorším případě se budou muset majitelé vozidel obrátit na soud.