Čelákovická slévárna prý nikoho nepoškodila, město ale chystá měření

Čelákovická slévárna tvrdí, že do ovzduší nic škodlivého nevypouští...
  |  

Čelákovická slévárna TOS-MET byla nedávno obviněna z toho, že do ovzduší vypouští nadměrné množství škodlivin. Slévárna nyní tvrdí, že si nechala udělat vlastní rozbor a vše je v pořádku. 

Čelákovičtí se začali nedávno opět bouřit proti místní slévárně. Naštvalo je zejména to, že jim měly odpadní látky v ovzduší poškodit lak u jejich vozidel. 

 

Čtěte také: Slévárna prý ničí lak autům v okolí...

 

Slévárna prý nikoho nepoškodila

Podle svých posledních prohlášení si však slévárna stojí za tím, že žádné škodliviny nad limit do ovzduší nevypustila: "Podle měření akreditovaných laboratoří odchází z naší slévárny takové množství znečišťujících látek, které nepřesahuje zákonem předepsané limity. Odmítáme tvrzení, že okna domů, auta i zdraví obyvatel ulic byla vážně poškozena kvůli vyšším emisím z našeho podniku," uvedl Lubor Winter, tiskový mluvčí slévárny.

 

Měření místních škodliviny prokázalo

Někteří z místních si však nechali provést vlastní měření, která naopak přítomnost zvýšeného množství škodlivin prokázalo. Bohužel, vzorky byly prý příliš malé, a tak je toto měření jen orientační. Tyto výsledky však slévárna zpochybňuje: "Neakreditované laboratoře jsou neakreditované proto, že nesplňují normy pro to, aby jejich měření mohla být brána jako objektivní. Nemá význam diskutovat o výsledcích měření, o nichž nevíme, jak probíhají a zda jsou na odpovídající odborné úrovni. Neakreditovaná laboratoř naměří kdekoli cokoli.

 

Na odškodnění mají místní zapomenout

Odškodňovat nikoho tedy nebudou: "Odškodnit můžete někoho, komu jste způsobil škodu nebo zdravotní újmu, v tomto případě nic takového nenastalo," uvádí slévárna. Je ale možné, že toto rozhodnutí bude muset slévárna ještě přehodnotit, město totiž připravuje vlastní měření. 

Čtěte také: Slévárna nikoho neodškodní