Za porušení zákazu přecházení kolejí na nádraží v Benešově létaly pokuty

Někteří hříšníci zaplatili za nedovolené přecházení kolejí až tisíc korun
  |  

Spěch, nepozornost či lenost udělat pár kroků navíc. Z těchto důvodů někteří lidé každý den zbytečně riskují své životy v kolejišti. A právě na tyto lehkomyslníky a hazardéry si na benešovském vlakovém nádraží posvítili policisté, městští strážníci a pracovníci ČD těsně před tím, než začal platit nový jízdní řád.

Nový grafikon vstoupil v platnost uplynulou neděli, nádražím tak začaly projíždět vysokorychlostní vlaky, a to až rychlostí 100 km/h. Riziko střetu osoby vstupující do kolejiště se tak násobně zvyšuje.

Policisté hříšníky neodradili
Během páteční ranní preventivní akce zaměřené na nebezpečný fenomén přecházení přes kolejiště udělili benešovští policisté na nádraží patnáct pořádkových pokut. Maximální obnos, pro který museli hříšníci sáhnout do peněženek, činil tisíc korun. Uniformovaní preventisté nebyli na nádraží poprvé ani naposledy. Akce podle zasahujících nebyla jednorázová. Policisté přislíbili, že se na tuto problematiku zaměří i nadále a budou se věnovat těm, kteří i přes četná varování porušují přísný zákaz přecházení kolejí.

„Určitě se dá porozumět tomu, že přes koleje je pro někoho cesta nejkratší, ale i těch pár ušetřených minut můžou být ty poslední, které vás v životě čekají,“ varoval před rizikem jeden ze zasahujících policistů. Pracovníci Správy železniční dopravní cesty upozorňují také na to, že mladí lidé často riskují i tak, že při cestě přes koleje mají nasazená sluchátka s hlasitou hudbou. Tím ztrácejí kontakt s děním kolem a riziko srážky s vlakem ještě násobí.

Zákon přestupek trestá pokutou
Zkracování si cesty přes koleje je nejen hrou s vlastní životem, ale současně i přestupkem. Zákon č. 266/1994 Sb., o drahách, v platném znění, jasně stanovuje veřejnosti nepřístupná místa, mezi která kolejiště nesporně patří. Každý, kdo tento zákon poruší, se tak vystavuje nejen ohrožení vlastního života, ale i potrestání. Spáchaný přestupek může být řešen na místě blokovou pokutou až do výše pěti tisíc korun, či předán do správního řízení. Výše pokuty pak může dosáhnout až deset tisíc korun. Tyto sankce platí pro fyzické osoby, u právnických osob je postih mnohem vyšší.

Prodloužení podchodu by pomohlo
V Benešově by situaci velmi usnadnilo i prodloužení podchodu s průchodem ústícím do ulice Konopišťská. Jeho absenci cestující velmi postrádají. Toho si je dobře vědomo i samotné vedení města. To chce vybudováním podchodu na druhou stranu nádraží zabránit riziku srážky projíždějících vlaků s přecházejícími lidmi. „Vybudování podchodu pod kolejemi až do ulice Jana Nohy s návazností na cestu do Konopiště je pro nás zásadní prioritou," potvrdil benešovský místostarosta Jiří Švadlena, který v této věci intervenoval u ministra dopravy Ťoka. Kdy a zda vůbec k prodloužení podchodu pod frekventovaným železničním nádražím v Benešově dojde, je zatím ve hvězdách.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru