Sexuální uspokojení doznívá až dva dny. Jaký je recept na šťastný vztah?

  |  

Sex u někoho dělá 70 procent vztahu, jiné páry si "vystačí" jen se třetinou. V každém případě je dobré vědět, čeho všeho můžete kvalitním sexem dosáhnout. Rozhodně to není jen o orgasmu. A proč pocit štěstí vyprchá až za tři dny?

Sexuální uspokojení přetrvává až osmačtyřicet hodin po styku. Odhalila to nejnovější studie Floridské státní univerzity. Důvodem je s největší pravděpodobností mužské sperma, které se po stejně dlouhou dobu udrží v ženském reprodukčním orgánu. Průzkum navíc odhalil, že lidé prožívající silnější postkoitální efekt, vykazují také vyšší úroveň partnerské radosti a celkově se cítí ve vztahu šťastnější.

Od nepaměti je jasné, že sexuální touhu probouzí i pach potu partnerova těla. Hygienické návyky jsou sice jiné než před stovkami let, specifická vůně sexuálních protějšků zůstala výrazným sexuálním stimulem dodnes.

Ačkoliv je známé, že sex hraje hlavní roli ve vzájemném sbližování partnerů, protože uvolňuje hormon lásky oxytocin, nebylo dosud zřejmé, jak dlouho přetrvává postkoitální efekt. Nejnovější průzkum odhalil, že pocit intimity a partnerská spokojenost, které pohlavní styk vyvolává, vyprchají až třetí den po styku. Příčinu objevily už dřívější studie.

Jde to ruku v ruce

"Koncentrace a s tím související kvalita mužského spermatu se totiž při vyšší míře sexu zmenšuje a obnovuje se teprve po dvou dnech. Tím se také vysvětluje, proč lidem stačí mít sex jednou za pár dní a nikoliv každý den," objasňuje Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon. "V tomto období se navíc zvyšuje šance na početí dítěte. Dva dny totiž představují maximální dobu, kdy sperma dokáže přežít v ženském reprodukčním systému, poté získá vyšší kvalitu a nastává tedy i vyšší pravděpodobnost úspěchu."

Síla sexuálního uspokojení jde také ruku v ruce se spokojeností v partnerském vztahu. Průzkum odhalil, že lidé, kteří prožívají silnější pocit uspokojení po sexu, vykazují také vyšší úroveň partnerské radosti a celkově se cítí ve vztahu šťastní. Odborníci rovněž předpokládají, že starší páry mají déle trvající sexuální uspokojení, což podporuje jejich dlouholetá manželství.

Vědci navíc spekulují, zda existuje pouto mezi sílou uspokojení a věrností partnerů. Předpokládají, že kratší satisfakce může signalizovat slabší partnerský vztah. Dozvuk sexu by tak mohl být evolučním řešením, jak udržet partnery spolu.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru