Šimpanzi jako lovci želv. Maso si dokonce ukládají na horší časy

Proti gustu žádný dišputát. Chtělo by se říct po objevu vědců v africkém Gabonu. Na video totiž zachytili, jak šimpanzi v klidu a pohodě na stromě pojídají želvy. Spojení těchto dvou zvířat dodnes nikoho nenapadlo, a tak se jedná o opravdu unikátní poznatek. 

 

24.05.2019 - 12:30  
Šimpanz má opravdu překvapivý jídelníček

Skupinu šimpanzů pojídajících želví maso zachytili na video vědci v gabonském národním parku Loango. Úžasnou scénu, na níž je možné vidět primáty rozbíjet krunýře kořisti o kmen stromů, se jim přitom podařilo zaznamenat poprvé. Chování a postup lidoopů popsali v nové studii, kterou zveřejnil web Scientific Reports.

"Desítky let už víme, že se šimpanzi živí masem různých druhů zvířat, doteď však jsme pojídání plazů nezaznamenali," uvedl Tobias Deschner z německého Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii. "Obzvláště zajímavé je, že techniku, kterou obvykle používají k otevření ovoce s tvrdou skořápkou, nyní používají i k tomu, aby se dostali k masu, jež je téměř nedostupné pro jiného predátora," dodal.

Lovci želv

Odborníci zaznamenali, jak skupina deseti šimpanzů loví želvy kloubnaté celkem 38krát, z toho 34krát byli ve svém počínání úspěšní. Krunýř plazů roztříštili o kmen stromů a o maso se následně dělili i s ostatními členy tlupy. V jednom případě si dokonce jeden ze samců uložil polovinu kořisti na stromě do druhého dne. Vědci sledovali chování lidoopů téměř dva roky.

 

Klíčová slova: