Na Berounsku po 2 měsících odvolali zákaz odběru povrchových vod

V Černošicích - Mokropsech vodu z Berounky odebírat nesmíte. O dvanáct kilometrů dále po toku v Zadní Třebáni vám již nic nebrání.
  |  

Vedra již dávno pominula. Na Berounsku přesto trval zákaz odběru vody z toků a nádrží. Na Praze-západ dokonce platí stále.

Situace na vodních tocích byla v průběhu léta poměrně kritická. Zatímco vodáci se menšího průtoku nezalekli, obce s rozšířenou působností byly nuceny na základě podnětu Povodí Vltavy jednat. Vodovodní embargo tak vydal Beroun i Černošice pro oblasti Berounska a Prahy - západ. Kromě vody z toků nesměli vyprahlí občané zalévat zahrady či mýt auta ani vodou ze studní. (V některých obcích došlo dokonce i k rozšíření zákazu na používání vody z potrubí například k závlahám zahrad.)

Nejvíce pršelo kolem Berounky

Tropické léto odeznělo a vodní toky se konečně vrátily ke svému normálu. Podle aktuální zprávy státního podniku Povodí Vltavy se nejvyšší srážky v uplynulých dvou dnech vyskytovaly právě v povodí Berounky a Vltavy.

„V důsledku spadlých srážek a podzimního vypouštění rybníků došlo v uplynulém období k celkovému zlepšení hydrologické situace,“ uvedla za Povodí Vltavy Jana Ullmanová. „Pokud by však pokračovalo srážkově podprůměrné období, lze s ohledem na předchozí vývoj a stav podzemních vod předpokládat opětovný a poměrně rychlý pokles průtoků zpět k nízkým a podprůměrným hodnotám průtoků.“

Praha - západ si počká

Na Praze – západ zákaz odběru povrchových vod z vodních toků za účely mytí aut, zalévání hřišť, trávníků a napouštění bazénů trvá. Snad místní nebudou muset čekat na první sníh, aby si napustili bazén. 

Letošní sucho bylo žhavým tématem. K problémy s vodou jsme již vydali tyto články:

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru