Škola v Dolních Počernicích se bourat nebude. Radon je v normě

Stará budova školy je v pořádku
  |  

Vedení základní školy v Dolních Počernicích si oddechlo. Díky přesnému změření radonu a azbestu se totiž zjistilo, že jeho množství není pro děti škodlivé, takže se škola nemusí bourat ani přestavovat.

 

Problémy měla nová budova

Škola v Dolních Počernicích disponuje dvěma budovami, z toho starší budova vznikla již v devatenáctém století a tato stavba je zcela v pořádku. Problémy však byly s přízemní přístavbou školy, která měla původně být jen provizorní a ve které se dodnes učí druhý stupeň této základní školy. Přístavba vznikla v roce 1985, tedy za období socialismu, kdy se stavělo velmi nekvalitně a to i z rakovinotvorných materiálů. Mnohé školy v České republice měly právě s radonem a azbestem velké problémy. I škole v Počernicích tak hrozilo, že bude i po prázdninách uzavřena a děti budou muset chodit do škol v Kyjích a na Rajské zahradě, tedy dost daleko.

Normy v pořádku

Naštěstí podle posledního měření firmy Ekolsan v červenci tohoto roku je jasné, že normy radonu a azbestu ve škole jsou v pořádku. „Z výsledků naměřených hodnot vyplývá, že v žádné z měřených místností nedošlo k překročení směrných hodnot objemové aktivity radonu a limit pro koncentraci respirabilních azbestových a ostatních minerálních vláken byl v den odběru prokazatelně dodržen,“ stojí ve vyjádření radnice. Otázkou však zůstává, zda by neměla místní radnice situaci kolem školy stejně řešit. Kapacita školy je dlouhodobě nedostatečná, v Počernicích se stále staví (nyní se staví třeba 50 nových rodinných domů) a dětí tedy bude do budoucna přibývat. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru