AZOS CZ se má odstěhovat z Nymburka. Zbaví se město odchodem firmy nepříjemného zápachu?

Hejtman Miloš Petera se s firmou AZOS CZ dle svých slov v řadě otázek shoduje. Kritizuje naopak práci České inspekce životního prostředí, která podle něj měla provádět více kontrol, nejen ty zadané a placené krajem.
  |  

Vášně budící závod po neustávajících inspekcích a protestech místních možná zvedne kotvy a zamíří jinam. Situace přesto vyvolává řadu otázek.

Kdo je bez viny…

Továrna firmy AZOS CZ nenechává obyvatele Nymburka klidné. Na demonstraci před šesti dny se jich sešlo na tři sta, aby vyjádřili svou nespokojenost se současnou situací. Z podniku se údajně šíří nepříjemný zápach. Lidé v obci svědí oči, bolí hlava a mají dýchací potíže. Spory se táhnou již druhým rokem.

 Žádná kontrola nicméně pochybení AZOSu nepotvrdila. Mediální zástupce společnosti Karel Samec potvrdil ČtiDoma, že v závodě proběhly téměř dvě desítky kontrol včetně 14 kontrol České inspekce životního prostředí. Nová měření na pokyn Středočeského kraje probíhají i tento týden. Výsledky by měly být známy do měsíce.

Vyklidí AZOS prostor na vlastní náklady?

Kdo má pravdu, se pravděpodobně dozvíme až tehdy, když AZOS zastaví výrobu. Středočeský hejtman Miloš Petera dnes na tiskové konferenci uvedl, že se s AZOSem domluvili na pozastavení výroby o víkendech. Petera však chce jít ještě dál. „Rozpory jsou v současné době tak veliké, že by bylo nejlepší, aby se výroba přemístila jinam,“ uvedl. „Za nás mohu prohlásit, že se možností budeme zabývat a promyslíme ji,“ říká na variantu Karel Samec.

Podle Miloše Petery firma s přesunem výroby souhlasí. Náklady s tím spojené ponese rovněž společnost AZOS CZ. „Nemluvili jsme o tom, že by kraj měl nést náklady plynoucí z přesunutí výroby,“ dodal Petera. „Budou od nás chtít pomoc s vytipováním lokality a v jednání s místními orgány o tom, kde by místo mohlo být.“ Lokalitami, které má kraj v hledáčku, jsou například průmyslová zóna v Milovicích nebo některá z částí bývalé ocelárny Poldi Kladno. Horizont přesunu odhadl hejtman nejdříve na jaro 2017.

Pozitivní zpráva: Komunikace nevázne

Společnost AZOS spolupráci s krajem přes drobné rozpory v jejich prohlášeních spíše chválí. „Oceňujeme přístup kraje, který na rozdíl od starosty Nymburka hledá skutečná řešení a nedělá jen populistická gesta,“ říká Karel Samec, podle něhož firmu úpravy technologií pro minimalizaci dopadu výroby na okolní prostředí stály do dnešního dne více než 3 miliony korun.

Miloš Petera, který je mimo jiné rovněž nymburským občanem, čerstvě požádal o součinnost Ministerstvo životního prostředí. „Chceme od Ministerstva vědět, jak dále postupovat. Žádáme o metodické vedení ve věci platného integrovaného povolení,“ upřesnil hejtman.