Ekologická havárie v Kladně: Z areálu bývalé Poldi uniklo tisíce litrů ropy

K havárii došlo prostým způsobem. V opuštěném areálu se intenzivně kradlo.
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Část nebezpečného ropného materiálu se dostala až do čističky odpadních vod. Objekt v současné době střeží policie.

Krádeže kovu způsobily odtok ropy

Areál bývalé huti jako by přitahoval vlastníky, kteří zanedlouho skončí v insolvenčním řízení. Byl to případ i firmy PEMMOL s.r.o., která v areálu podnikala až do konce letošního června. Těsně před prázdninami propustila veškerý personál a opuštěné prostory tak po šest týdnů nikdo nehlídal.

Mezitím z areálu mizely kovové předměty. Činnost zlodějů odhalili kladenští policisté na začátku srpna. Jejich řádění způsobilo, že stovky litrů nebezpečné ropy odteklo až do čističky odpadních vod Kladno-Dubí nebo kanalizace v průmyslové zóně Kladno – východ. (Na to, v jakém stavu policisté areál našli, se můžete podívat v naší fotogalerii).

Majitel firmy PEMMOL s.r.o. podal na zloděje trestní oznámení.

Hrozba zažehnána? V areálu je stále 500 tun ropy a chemikálií

Majitel PEMMOLu uvedl, že v areálu by v současné době mělo být stále ještě více než 500 tun ropných látek a chemikálií. Městská policie proto areál každé dvě hodiny kontroluje.

Město Kladno se s vynaložením vlastních nákladů snaží zmírnit dopady havárie na životní prostředí. „Masivnímu znečištění povrchových vod zabránili zaměstnanci ČOV, kteří znečištěné splaškové vody svedli do rezervní nádrže a zabezpečili tak nutný provoz do příjezdu odborné dekontaminační firmy,“ uvedla tisková mluvčí města Lenka Růžková. Ohrožen byl především tok Dřevotického potoka.

Případem se bude zabývat Česká inspekce životního prostředí.

Další opatření již probíhají pod záštitou specializované firmy DEKONTA a.s. Největší hrozbu představuje znečištění povrchových a podzemních vod. Za jejich práci zaplatí město podle primátora Milana Volfa více než milion korun. Celkové náklady na likvidaci havárie nejsou ještě vyčísleny.

  • Na to, jak vypadá areál po zásahu dekontaminační firmy se můžete podívat na těchto snímcích, které ČtiDoma poskytl Magistrát města Kladna.

Případem se bude zabývat Česká inspekce životního prostředí, kterou magistrát již kontaktoval. Vynaložené prostředky Kladna možná nakonec pokryje Havarijní fond pro ochranu jakosti vod Středočeského kraje. Město právě připravuje žádost.

Jméno bývalé huti Kladno Poldi padlo i na včerejší tiskové konferenci se středočeským hejtmanem Milošem Peterou. Do prostor by se mohla přestěhovat firma, která dlouhodobě čelí nařčení z nešetrnosti k životnímu prostředí i obyvatel Nymburka AZOS CZ.